zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Misja PE na Malcie. Zbada przestrzeganie zasad rządów prawa

13:26, 03.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Delegacja deputowanych Parlamentu Europejskiego rozpocznie we wtorek misję na Malcie, aby zbadać przestrzeganie zasad rządów prawa na Malcie. Sprawa ma związek z zabójstwem dziennikarki śledczej i ubiegłotygodniowymi dymisjami w rządzie w Valetcie.


Podziel się:   Więcej

Europosłowie spotkają się z przedstawicielami organizacji społeczeństwa obywatelskiego, rządu, mediów oraz rodziną zamordowanej dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Eurodeputowani mają rozmawiać m.in. z premierem kraju Josephem Muscatem i prezydentem Georgem Vellą. Misja potrwa dwa dni.

PE podkreśla, że zdecydował się wysłać misję w świetle niedawnych wydarzeń politycznych i dotyczących wymiaru sprawiedliwości na Malcie oraz „długotrwałej obrony praworządności w UE”.

Zadaniem europosłów w tym najmniejszym kraju UE nie będzie prowadzenia własnego dochodzenia, ale zbadanie sytuacji dotyczącej przestrzegania zasad rządów prawa, m.in. w wymiarze sprawiedliwości w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu Galizii.

Delegacja składa się z jednego posła z każdej grupy politycznej. W jej skład wchodzą: Roberta Metsola (EPL), Birgit Sippel (S&D), Sophie in ‘t Veld (Odnowić Europę), Sven Giegold (Zieloni), Nicolaus Fest (Tożsamość i Demokracja), Assita Kanko (EKR) oraz Stelios Kouloglou (GUE).


PE wyśle misję na Maltę po zatrzymaniach związanych ze śmiercią dziennikarki


Unijni politycy zszokowani zabójstwem bułgarskiej dziennikarki
Śmierć Caruany Galizii nazwana „jednoosobową Wikileaks”

Kierownictwo PE zdecydowało wcześniej, że w grudniu odbędzie się debata dotycząca stanu praworządności na Malcie w związku z tą sprawą.

Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu maltańskiej stolicy Valetty w październiku 2017 r.

Śmierć Caruany Galizii, którą czasami nazywano „jednoosobową Wikileaks”, wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami. 53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać na żonę premiera Muscata. Atakowała premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami krzakami.


Eurodeputowani krytycznie o poszanowaniu zasad państwa prawa na Malcie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych