zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: brak spotkania Jourovej z członkami KRS pokazuje intencje, które nie są szczere

19:56, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Brak spotkania z przedstawicielami KRS pokazuje intencje, które nie są szczere, wiceszefowa KE Vera Jourova, podobnie jak wcześniej delegacja Komisji Weneckiej, przyjechała a konkretnymi poglądami, nie chcąc ich zweryfikować – ocenił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu został zapytany w Polsat News o to, że wiceszefowa KE podczas wtorkowej wizyty w Warszawie nie spotkała się m.in. z członkami Krajowej Rady Sądownictwa. Müller stwierdził, że „jeżeli przyjeżdża unijna komisarz i spotyka się z różnymi przedstawicielami poszczególnych stron sporu (...) to oczywiście powinna” spotkać się też z członkami KRS.

– To pokazuje także intencje, które nie są szczere, tzn. pani komisarz tu przyjechała – podobnie jak Komisja Wenecka jakiś czas temu – z konkretnymi poglądami, wcale ich nie weryfikując, nie chcąc ich zweryfikować – ocenił Müller. Stwierdził, że wiceszefowa KE nie dokonała nawet porównania polskich zasad i sposobu wyboru sędziów w swym ojczystym kraju – Czechach.

Rzecznik rządu został też zapytany o zapowiedziany mechanizm przeglądu przestrzegania praworządności w krajach członkowskich UE – o czym mówił m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z wiceszefową KE.

Grodzki: Jourova dostrzega ryzyko powiązania praworządności z budżetem UE
Müller odpowiedział, że „Komisja Europejska od dłuższego czasu próbuje stworzyć narzędzie, które będzie miało charakter polityczny”, który – jak stwierdził – „może służyć jako »młotek« na wybrane kraje Unii Europejskiej”. – My się na to nie godzimy, ale też w Unii Europejskiej jest tylko kilka krajów, które o tym głośno mówią, cała reszta po prostu temu się przygląda – powiedział rzecznik rządu.

– Ten spór, który dzieje się w Polsce dotyczący sądów (...) nie ekscytuje większości krajów UE, ponieważ nie dotyczy ich w żaden sposób i nie jest to dla nich żaden priorytet. Teraz rozmawia się w UE o budżecie oraz o polityce klimatycznej – dodał Müller.

Marszałek Sejmu: Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa europejskiego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
26-02-2020
  • 5. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych