zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Jednym z elementów reformy wymiaru sprawiedliwości będzie likwidacja Izby Dyscyplinarnej

07:32, 25.10.2021;   autor: akune;   źródło: IAR

– Jednym z elementów reformy wymiaru sprawiedliwości będzie likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu był pytany przez dziennikarzy w sobotę o oczekiwania Komisji Europejskiej, która chce wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zakłada przywrócenie odsuniętych sędziów.

Piotr Müller podkreślił, że wymiar sprawiedliwości należy do kompetencji poszczególnych krajów członkowskich.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie po raz pierwszy wykracza poza kompetencje, które są wpisane do traktatów unijnych – powiedział rzecznik rządu.

– My oczywiście, to, co wcześniej zapowiadaliśmy, chcemy przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości. Jednym z jej elementów będzie likwidacja Izby Dyscyplinarnej, ponieważ uważamy, że ona w sposób nieefektywny działała i de facto nie rozwiązała problemu związanego z naruszaniem przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej przez polskich sędziów – zaznaczył.


Rzecznik rządu: Wyrok TK w zasadniczej części uwzględnia wniosek premiera Morawieckiego
Piotr Müller oświadczył, że „nie można mówić o przywróceniu jakiegokolwiek sędziego, jeżeli w postępowaniu przed Sądem Najwyższym, właściwymi izbami czy właściwymi organami wymiaru sprawiedliwości został ukarany karami dyscyplinarnymi”.

Wolę likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego potwierdził premier Mateusz Morawiecki we wtorek, podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim. Jak mówił, nie spełniła ona oczekiwań rządu.

– Te mechanizmy, które zostały wprowadzone, mechanizmy odpowiedzialności sądowej, nie spełniały naszych oczekiwań – mówił szef rządu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że „należy odtworzyć w Polsce niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną SN i przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionych sędziów”.


Rzecznik rządu: Wyrok TK nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada kompetencje przekazane w traktatach
Trwają prace nad ustawami dotyczącymi zmian w strukturze Sądu Najwyższego i likwidacji jego Izby Dyscyplinarnej.

Zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej jako pierwszy przekazał w sierpniu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z unijnym prawem i zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W odpowiedzi pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska częściowo zawiesiła prace Izby.


Wicepremier Kaczyński: W sprawach polskiego wymiaru sprawiedliwości UE nie ma nic do powiedzenia

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych