zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Jeśli projekt dot. zmiany terminu wyborów samorządowych się pojawi, będzie konsultowany z prezydentem

09:31, 06.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Jeżeli projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych byłby finalnie przedstawiony, to konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą będą się odbywały – zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu był pytany w środę na konferencji prasowej o projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych i ewentualne konsultacje w tym zakresie z prezydentem Andrzejem Dudą. Pomysł przesunięcia wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku zgłaszali politycy PiS. W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski mówił, że taka możliwość jest nadal aktualna.

W tej chwili nie ma jeszcze projektu ustawy. W związku z tym, tak jak mówiliśmy, dyskutujemy o kwestii zmian, uelastycznienia terminu wyborów samorządowych, dlatego, że trudno jest organizacyjnie prowadzić wybory w tym samym czasie, gdy mamy różne komitety wyborcze, gdy rozlicza się limity finansowe z różnych kampanii wyborczych – mówił Müller.

Dodał, że w polskim porządku prawnym Kodeks wyborczy „reguluje bardzo skrupulatnie wydatki na kampanię wyborczą, tzn. każdy kandydat, każdy komitet wyborczy, ma określony limit wydatków, którego nie może przekroczyć". – Jest jawność finansowania kampanii wyborczych, więc organizacja dwóch kampanii wyborczych w tym samym czasie powoduje, że ta transparentność tych działań, na co wydatkowane są środki, czy na kampanię samorządową, czy na kampanię parlamentarną, tworzą określone wyzwania organizacyjne i mogą też prowadzić do nadużyć – zaznaczył.

Müller podkreślił, że od wielu lat samorządy apelowały o to, aby w innym terminie realizowane były wybory samorządowe, „chociażby ze względu na harmonogram uchwalania budżetów samorządu terytorialnego". – To też jest jedna z przesłanek, która jest brana pod uwagę w tym aspekcie – dodał.


Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
 
 
 
...
 
Zapewnił, że „jeżeli taki projekt, byłby finalnie przedstawiony, to stosowne konsultacje z panem prezydentem będą się odbywały". – Wiadomo, że głowa państwa na koniec decyduje czy dana ustawa jest podpisana, czy nie, więc oczywiście tutaj takie konsultacje byłyby zachowane – powiedział rzecznik rządu.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).


Prezydent: Jeśli na wybory samorządowe nałożą się wybory parlamentarne, zrobi się zamieszanie

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych