zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Komisja Europejska ws. wypłaty środków z KPO nie wyraziła oficjalnego stanowiska

18:12, 04.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Komisja Europejska w odniesieniu do wypłaty środków z KPO nie wyraziła żadnego oficjalnego stanowiska, nie zostało skierowane do nas żadne pismo, nie wyprzedzajmy tutaj żadnych działań, bo takiego oficjalnego stanowiska KE nie ma – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o wcześniejsze wypowiedzi ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, który mówiąc o środkach z Krajowego Planu Odbudowy oceniał, że „mamy kolejne oszustwo ujawnione w ostatnim czasie – bo przecież polski premier i polski prezydent, po negocjacjach jakie prowadzili z Komisją Europejską (...) byli przekonani, że UE wypłaci Polsce te środki – a dziś dowiadujemy się, że tak być może nie będzie”.

„KE w tym zakresie nie wyraziła żadnego oficjalnego stanowiska, nie zostało skierowane do nas żadne pismo, bo jeszcze nie został nawet złożony wniosek o płatność, więc nie wyprzedzajmy tutaj żadnych działań, bo takiego oficjalnego stanowiska KE nie ma” – odpowiedział rzecznik rządu.


„Spodziewaliśmy się zatwierdzenia polskiego KPO; rozpoczynamy realizację programów”
 
 
 
...
 
W miniony czwartek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego oceniła, iż niedawna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO. „Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy” – mówiła.

Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła zaś w piątek, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy” .


Müller: Nie ma jeszcze politycznego porozumienia z KE ws. KPO

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych