zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Marszałek Senatu nie może samodzielnie prowadzić polityki zagranicznej

09:32, 15.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Marszałek Senatu nie prowadził dotychczas samodzielnie polityki zagranicznej, bo takiej polityki prowadzić nie może – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni wyjeżdżać za granicę, ale czym innym jest reprezentowanie stanowiska kraju – dodał.


Podziel się:   Więcej

O prerogatywy marszałka Senatu w zakresie polityki zagranicznej Müller pytany był w radiowej Jedynce.

Rzecznik rządu w odpowiedzi podkreślił, że dotychczas marszałek Senatu nie prowadził samodzielnie polityki zagranicznej, ponieważ „takiej polityki prowadzić nie może”.

– Dziwi mnie trochę wypowiedź marszałka, zresztą nie tylko ta wczorajsza, ale także wcześniejsze zapowiedzi chociażby wizyty w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni wyjeżdżać za granicę, ale czym innym jest reprezentowanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej, a to stanowisko może za granicą reprezentować Rada Ministrów lub osoba upoważniona przez Radę Ministrów, bądź prezydent Rzeczypospolitej – zapewnił.


„Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu”. Orędzie marszałka SenatuWicemarszałkowie Senatu wybrani
Podział władzy

Rzecznik rządu podkreślił, „po to jest podział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, żeby ten podział szanować”.Senat wybrał przewodniczących 15 komisji stałych
„Mam nadzieję, że marszałek Senatu ie będzie źle mówił o Polsce”

– Patrząc po przykładzie posłów do Parlamentu Europejskiego, polskich posłów PO, wyobrażam sobie, że ktoś za granicą może przedstawiać stanowisko, które delikatnie mówiąc nie jest korzystne dla Polski, lub w sposób nieuprawniony mówić źle o Polsce, natomiast mam nadzieję, że to nie będzie marszałek Senatu. Ja jeszcze mimo wszystko i rząd dajemy tutaj jakąś taką pozytywną rękojmię na początek działalności pana marszałka – dodał Müller.Senat powołał 15 komisji stałych
Tomasz Grodzki zapowiedział, że wybierze się do USA

We wtorek podczas pierwszego posiedzenia Senatu X kadencji senatorowie wybrali na marszałka kandydata opozycji senatora Tomasza Grodzkiego. Kandydatem PiS – które jest największym ugrupowaniem w Senacie – był marszałek izby poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski, który ostatecznie został wicemarszałkiem.

W środę w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM Tomasz Grodzki zapowiedział, że wybierze się do USA. – Zamierzam się wybrać do amerykańskiego Senatu. Będę próbował umówić się ze spikerem Senatu amerykańskiego – zadeklarował Grodzki. Wyjaśnił, że chce osobiście podziękować senatorom USA, którzy w piśmie do ówczesnej szefowej rządu Beaty Szydło wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei w wywiadzie dla piątkowej „Rzeczpospolitej” Grodzki podkreślił, że „marszałek Senatu ma prerogatywy w kształtowaniu relacji zagranicznych i konstytucyjną opiekę nad Polonią, a polski Senat był wzorowany w momencie jego tworzenia na Senacie amerykańskim”.

– Chcielibyśmy zacieśnienia współpracy polskiego Senatu z amerykańskim. To, czy moja pierwsza wizyta będzie do Stanów Zjednoczonych czy do Brukseli, jest już drugorzędną sprawą – dodał.


Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych