zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Na tę chwilę nie skłaniamy się ku wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń

15:19, 31.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Na tę chwilę nie skłaniamy się ku wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, które miałyby obowiązywać w skali całego kraju; rządowy zespół skłania się, aby nowe obostrzenia raczej były wprowadzane na terenie poszczególnych powiatów, obszarów kraju – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

– Rządowy zespół zarządzania kryzysowego skłania się ku temu i właściwie taka kierunkowa decyzja dzisiaj zapadła, aby nowe obostrzenia, o ile nie ma takiej konieczności, raczej były wprowadzane na terenie poszczególnych powiatów, poszczególnych obszarów Polski – zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że chodzi o ewentualne zmniejszenie liczby osób przebywających w danych placówkach, takich jak np. restauracje. – Ale na terenie tych miejsc, w których jest największe zagrożenie – zaznaczył Müller.

– Na tę chwilę nie skłaniamy się tu temu, by wprowadzać obostrzenia dodatkowe, które miałyby obowiązywać w skali całego kraju. Wyjątkiem mogą być ewentualne obostrzenia, które by wynikały z powrotów Polaków, czy innych obywateli z zagranicy, z tych państwa, w których ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie, ale na tę chwilę takich decyzji nie ma – powiedział Müller.


Müller: Rozważamy wprowadzenie kwarantanny dla osób wracających z niektórych państw
 
 
 
...
 
Rządowy zespół przyjął możliwe warianty w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń

– Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa – oświadczył rzecznik rządu.

Müller relacjonował, że podczas spotkania podsumowano ostatnie informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz ognisk tych zakażeń.

– Te informacje pozwoliły nam podjąć poszczególne decyzje jeśli chodzi o właściwe plany, jeśli chodzi o następne tygodnie – mówił.

Zaznaczył, że podczas piątkowego spotkania „sam Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji w zakresie obostrzeń”.

– Natomiast zespół przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie pewnego regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju – mówił.

– Dzisiaj Zespół przedyskutował tę kwestię i ewentualne decyzje w przyszłości, jeśli chodzi o poszczególne obostrzenia, które mogłyby być wprowadzane na terenie Polski mogą obejmować poszczególne powiaty; te konkretne, które mają największe problemy jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. Tak, aby dostosować ewentualne decyzje rządowego zespołu do faktycznej sytuacja na terenie poszczególnych powiatów, czy gmin – zapowiedział Müller.


Obraduje Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jednym z tematów sytuacja epidemiczna


Zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Omówi sytuację epidemiczną
„Kwestia kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających jest brana pod uwagę”

– W tej chwili Rządowy Zespół j Zarządzania Kryzysowego jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller na konferencji prasowej poinformował, że wśród tematów była kwestia powrotów Polaków z innych krajów europejskich. – W tej chwili rządowy zespół jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę – powiedział.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia. Natomiast w tej chwili jeszcze nie obowiązują żadne restrykcje pod kątem kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może pojawić się, jeżeli okaże się, że w tych krajach faktycznie sytuacja się pogorszyła – poinformował rzecznik rządu.


Premier: Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski
Apel do właścicieli sklepów i restauracji o przestrzeganie obostrzeń

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił się z apelem do właścicieli i kierowników sklepów i restauracji, by przypominali klientom o obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa obostrzeniach. Przypomniał też o możliwości instalacji w telefonie aplikacji ProteGo Safe.

W ostatnich dniach wzrosła w Polsce liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. W piątek w związku z tym zebrał się w Warszawie zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Po zakończeniu obrad zespołu z mediami spotkał się rzecznik rządu Piotr Müller, który zwrócił się z apelem do właścicieli i kierowników sklepów oraz restauracji, by przypominali klientom o obowiązujących obostrzeniach.

– Z tych informacji, które zostały dzisiaj przekazane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że również w placówkach takich, jak restauracje czy sklepy pojawiają się pierwsze ogniska zakażeń. To również może być powodowane tym, że w niektórych miejscach te restrykcje nie są przestrzegane tak, jak wynika to z obowiązujących przepisów prawa – powiedział Müller.
Specjalna aplikacja ProteGO Safe

Przypomniał też o możliwości zainstalowania w telefonie komórkowym specjalnej aplikacji ProteGO Safe.

– To jest aplikacja, która pozwala na to, aby w razie kontaktu z osobą, która później zidentyfikowana jest jako zarażona, szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z taką osobą. W wielu krajach ta aplikacja w bardzo szybki sposób pozwala zidentyfikować osoby, które były narażone na chorobę, a jednocześnie zapewnia przy tym pełną anonimowość, jeżeli chodzi zbieranie danych. Dlatego też zachęcamy, aby tę aplikację zainstalować oraz korzystać z niej, bo ona pozwala zachować większe bezpieczeństwo – zaznaczył rzecznik rządu.


Od 29 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie rządu ws. lotów w związku pandemią
„W tej chwili jest dwadzieścia parę powiatów, w których identyfikujemy większe problemy”

– W tej chwili jest 20-parę powiatów, w których identyfikujemy jakieś większe problemy, jeśli chodzi o liczbę zakażeń – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po zakończeniu Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Müller pytany przez dziennikarzy, czy znana jest liczba powiatów, na których może być wprowadzone regionalne podejście do obostrzeń, odparł, że jest to "w tej chwili dwadzieścia parę powiatów, w których identyfikujemy jakieś większe problemy".

– W związku z tym mówimy w tej chwili o nieco ponad dwudziestu powiatach spośród blisko 400 w kraju, więc to pokazuje mniej więcej skalę o jakiej w tej chwili mówimy – dodał.

Dopytywany o jaką liczbę województw chodzi odparł, że są „główne trzy województwa, jeżeli chodzi o zakażenia”. Zaznaczył, że opinia publiczna będzie na bieżąco informowana w tej kwestii.


Rząd znosi kolejne ograniczenia. Od najbliższej soboty zmiana zasad dotyczących maseczek