zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Nie będziemy komentować informacji pojawiających się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską

18:01, 23.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zgodnie z zaleceniami ekspertów konsekwentnie nie będziemy komentować informacji, które pojawiają się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską; są one przedmiotem walki dezinformacyjnej – oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller był pytany na konferencji prasowej o publikację portalu Onet.pl dotyczącą kolejnych wiadomości e-mail, które miały zostać wykradzione ze skrzynki pocztowej szefa KPRM Michała Dworczyka i dotyczyć licznych pytań dziennikarzy i posłów ws. list osób towarzyszących w lotach premierowi Mateuszowi Morawieckiemu; w korespondencji z września 2019 r. miały się pojawić cztery proponowane rozwiązania; „możemy to dać”; „odroczyć – przetwarzanie informacji, etc. i dać po wyborach”; „nie dać, opierając się na naciąganej ekspertyzie prawnej – RODO, etc.”; „może ma ktoś inny pomysł?”.

Rzecznik rządu był pytany, czy taka rozmowa, wymiana korespondencji z udziałem m.in. szefa KPRM i premiera, miała rzeczywiście miejsce.

Müller odparł, że zacytowane zostały informacje, które pojawiły się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską, która włamała się do części skrzynek elektronicznych przedstawicieli rządu jak również posłów opozycji.

– W związku z tym ja z konsekwencją będę powtarzał to, że my informacji, które pojawiają się w tych kanałach nie będziemy komentować, ponieważ one są przedmiotem walki dezinformacyjnej – mówił Müller.


„Polski rząd doprowadził do usunięcia z komunikatora Telegram kanałów z przeciekami”
Müller podkreślił, że eksperci zajmujący się walką z dezinformacją, w tym eksperci NATO, mówią wprost, że „tego typu informacje nie powinny być komentowane w kontekście poszczególnych informacji, które tam się pojawiają”.

– Do prawdziwości poszczególnych maili nie będę się odnosił, ponieważ to jest element działań dezinformacyjnych i manipulujących – powtórzył Müller.

Dodał, że część maili „ma charakter dezinformacyjny, część dla potwierdzenia tez może być prawdziwa”.


Dworczyk: Zapewniam, że będzie szereg spotkań na temat cyberataku
W czerwcu Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Stwierdził jednocześnie, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”.

Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.


Premier: Dworczyk został zaatakowany ze strony Rosji, bo walczy o wolną Białoruś