zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Nie ma jeszcze politycznego porozumienia z KE ws. KPO

11:20, 23.03.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie ma jeszcze politycznego porozumienia z Komisją Europejską ws Krajowego Planu Odbudowy, chciałbym być takim optymistą, jak minister rozwoju Piotr Nowak, ale jest jeszcze trochę rzeczy do dopięcia ws. KPO - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak powiedział w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że z rozmów, które przeprowadził jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych z kilkoma unijnymi komisarzami usłyszał, że w sprawie Krajowego Planu Odbudowy jest już polityczna zgoda, zostały jeszcze kwestie techniczne.

Müller w Radiu ZET był pytany, czy jest polityczne porozumienie z KE. – Nie ma takiego porozumienia, więc trochę jestem zaskoczony tymi informacjami – powiedział rzecznik rządu.

Dopytywany o wypowiedź ministra rozwoju i technologii, że jest polityczna zgoda, aby odmrozić pieniądze na polski KPO i „te pieniądze w zasadzie zostaną uruchomione lada chwila”, Müller odpowiedział, że „takich sygnałów ze strony KE już było wiele”.


Dworczyk: Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO
 
 
 
...
 
– Pan minister Nowak nie uczestniczy w negocjacjach dotyczących KPO, robi to premier Morawiecki bezpośrednio z szefową KE (...). Minister Nowak mógł usłyszeć w kuluarach posiedzenia Rady UE, że jest taka chęć, natomiast takiej decyzji nie ma. Chciałbym być takim optymistą, jak minister Nowak w tej chwili, ale jest jeszcze trochę rzeczy do dopięcia, żeby to było możliwe – powiedział Müller.

Dodał, że „jest kilka drobnych rzeczy, ale istotnych” dotyczących tzw. kamieni milowych, które miałyby być zapisane w KPO, czyli – jak powiedział – wymogów reform, które trzeba wprowadzić, aby wypłacać kolejne transze środków unijnych.

– Negocjacje polegają na tym, że do KPO trzeba wpisać zakres reform. Wokół tego toczy się dyskusja z KE. Na poziomie technicznym prowadzi ją minister (wiceminister funduszy i polityki regionalnej) Waldemar Buda z instrukcjami premiera, na poziomie politycznym z przewodniczącą KE pan premier – mówił Müller.

KPO: 4,5 mld euro na efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia

Polski KPO do tej pory niezaakceptowany


Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021–2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana. Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski i dwoma złożonymi przez opozycję, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych