zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller o projekcie zmiany konstytucji;: To też weryfikacja deklaracji politycznych

09:22, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

To działanie ma też na celu sprawdzenie poglądów niektórych przedstawicieli sceny politycznej, weryfikację deklaracji politycznych, nie tylko obecnie, ale i na przyszłość – ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta złożenia projektu zmiany konstytucji.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w poniedziałek podpisze i skieruje do Sejmu projekt zmiany w konstytucji zakładający, że w ustawie zasadniczej wprost zapisane będzie, że wykluczone jest przysposobienie dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym.

Müller pytany był w poniedziałek w Polskim Radiu24, dlaczego wcześniej prezydent nie wyszedł z taką inicjatywą i czy jest to temat, którym należy się w tym momencie zajmować.

– Myślę, że to działanie ma na celu przede wszystkim sprawdzenie poglądów niektórych przedstawicieli na scenie politycznej – stwierdził rzecznik rządu.

Według niego kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski powinien debatować sam ze sobą, „bo jednego dnia mówi to, drugiego dnia zupełnie coś innego". – Więc to też jest taka weryfikacja pewnego rodzaju deklaracji politycznych, nie tylko dla sceny politycznej aktualnej, ale i na przyszłość – powiedział Müller.

– My bazujemy na wartościach, tą wartością jest rodzina i chcemy, aby ten obszar był uregulowany – dodał rzecznik rządu.


Kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Prezydent przedstawi projekt zmiany konstytucji
Ubiegający się o reelekcję prezydent zapowiadając projekt zmiany konstytucji mówił w sobotę w Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie) o sytuacji, gdy szczególną odpowiedzialność za dziecko przejmuje państwo, bo rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Ocenił, że przepisy konstytucji wymagają tu dopracowania. Duda zapowiedział wówczas, że w poniedziałek skieruje do Sejmu projekt zmiany w konstytucji, tak aby wprost zapisane w niej było, że „wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym".


Spychalski: W poniedziałek podpisanie projektu zmiany konstytucji przez prezydenta
Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.

Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Adopcja dzieci przez pary homoseksualne a konstytucja. Prezydent zapowiada zmiany

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych