zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller o sytuacji na granicy: Opinia publiczna musi wiedzieć z czym mamy do czynienia

08:46, 28.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście informacji przekazanych dzień wcześniej przez MSWiA i MON ws. sytuacji na granicy z Białorusią.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mówił w Polsat News, że sytuacja tam jest bardzo trudna oraz że często dochodzi do prowokacji ze strony białoruskiej.

Zapytany został też o poniedziałkową konferencję szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka ws. sytuacji na granicy.

- Opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Obowiązkiem władz publicznych jest, aby o tym informować, bo z drugiej strony mamy zarzuty opozycji, że nie ma podstaw do tego, aby przedłużać stan wyjątkowy - powiedział Müller.

Podkreślił ponadto, że zebrane materiały potwierdzają, że akcja przymusowego przekraczania polsko-białoruskiej jest zorganizowana przez Moskwę i Mińsk. - To trzeba sobie wprost powiedzieć - powiedział rzecznik rządu.

Podczas poniedziałkowej konferencji szefów MSWiA i MON przekazano m.in., że ok. 1,2 tys. nielegalnych imigrantów znajduje się w ośrodkach strzeżonych; informacje dotyczące co czwartego badanego z 200-osobowej wytypowanej grupy, wskazują na ich niebezpieczne powiązania i udział w praktykach niezgodnych z prawem, a 20 proc. zatrzymanych w Polsce nielegalnych imigrantów posiadało związki, często wieloletnie z terytorium Federacji Rosyjskiej.


Szef SG: Bacznie przyglądamy się granicy z Ukrainą
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano materiały, które - jak poinformowano - pochodzą z telefonów komórkowych zatrzymanych osób i wskazują na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi, a ponadto służby badające tożsamość i wiarygodność osób przebywających w ośrodkach strzeżonych zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską oraz dowody zoofilii.

We wtorek rząd zajmie się kwestią przedłużenia obowiązującego od 2 września stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Müller zapytany został również o to, że Europejski Trybunał Praw Człowieka rozszerzył swą decyzję z sierpnia ws. migrantów znajdujących się w okolicy Usnarza na Podlasiu i zobligował Polskę m.in. do zapewnienia im opieki prawnej.


Szef MSWiA na komisji sejmowej: Na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji
Rzecznik rządu stwierdził, że każdy migrant będący na terenie Polski „ma zapewnione wszelkie wymagane prawem przywileje, również wynikające z prawa międzynarodowego”. Dodał też, że zadaniem polskich władz jest takie zabezpieczenie wschodniej granicy, by na teren Polski nie dostały się osoby, które nie są do tego uprawnione.

Pod koniec sierpnia ETPC zdecydował, że Polska musi zapewnić migrantom koczującym przy jej granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną i - jeśli to możliwe - tymczasowe schronienie. Jednocześnie - dodał ETPC - „środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg”, by Polska wpuściła tych migrantów na swoje terytorium. Takie same wytyczne jak Polsce ETPC przekazał także Łotwie, w przypadku tego kraju chodzi o 41 irackich Kurdów koczujących przy granicy łotewsko-białoruskiej.


Rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych