zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Otwieranie pism urzędowych tylko za wyraźną zgodą obywateli

09:08, 06.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Otwieranie pism urzędowych tylko za wyraźną zgodą obywateli; to ma być ułatwienie i nie ma nic wspólnego z otwieraniem poczty bez zgody obywatela, tym bardziej poczty prywatnej – zapewnił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do doniesień medialnych.


Podziel się:   Więcej

Müller w rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia odniósł się do pojawiających się w mediach informacji dotyczących rozszerzenia tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o doniesienia, że Poczta Polska miałaby zyskać uprawnienia do otwierania przesyłek urzędowych, skanowanie ich i dostarczania elektronicznie do adresatów.

– Ta informacja jest nieprawdziwa, jest kłamstwem. Jest przepis, który pozwala za zgodą, wyraźną zgodą osoby, która jest adresatem otworzyć przesyłkę, jeżeli sama nie może jej odebrać – podkreślił Müller.

Jak dodał, osoba, która jest w kwarantannie i chce dostać pismo urzędowe będzie mogła - przez udzieloną zgodę za pomocą profilu zaufanego – wyrazić zgodę, aby Poczta otworzyła przesyłkę urzędową, zeskanowała ją i przesłała na maila. – To jest usługa, która funkcjonuje w wielu państwach na świecie – zapewnił. Ale – jak zaznaczył rzecznik rządu – za wyraźną zgodą osoby, której to dotyczy.


Autopoprawka PiS: w wyborach prezydenckich w 2020 r. wyłącznie głosowanie korespondencyjne

– To jest ułatwienie dla takiej osoby. Nie ma nic wspólnego z otwieraniem poczty bez zgody obywatela, tym bardziej poczty prywatnej – powiedział. Jak podkreślił Müller tzw. usługa hybrydowa jest „zawsze za zgodą obywatela”.


Dworczyk: Głosowanie korespondencyjne to rozwiązanie stosowane w wielu miejscach na świecie
„Tzw. usługa hybrydowa zawsze za zgodą obywatela”

Jak dodał, osoba, która jest w kwarantannie i chce dostać pismo urzędowe będzie mogła – przez udzieloną zgodę za pomocą profilu zaufanego - wyrazić zgodę, aby Poczta otworzyła przesyłkę urzędową, zeskanowała ją i przesłała na maila. – To jest usługa, która funkcjonuje w wielu państwach na świecie – zapewnił. Ale – jak zaznaczył rzecznik rządu – za wyraźną zgodą osoby, której to dotyczy. "To jest ułatwienie dla takiej osoby. Nie ma nic wspólnego z otwieraniem poczty bez zgody obywatela, tym bardziej poczty prywatnej" - powiedział. Jak podkreślił Müller tzw. usługa hybrydowa jest "zawsze za zgodą obywatela".

Rzecznik rządu był też pytany o zwolnienie z ZUS dla większych firm, zatrudniających do 49. osób. Müller powiedział, że rząd przewiduje rozszerzenie działań, ale zaznaczył, że o szczegółach nie chce na razie mówić.

– Fakt jest taki, że rozszerzenie tych działań nastąpi, natomiast o zakres jaki będzie, to będzie przyjmowała Rada Ministrów. W tej chwili trwają dyskusje, jak to ma wyglądać – powiedział.

Müller stwierdził, że rozszerzenie zwolnienia z ZUS o firmy zatrudniające od 10 do 49. osób jest „właściwie zdecydowane”, jedynie zakres tego zwolnienia jest jeszcze przedmiotem dyskusji. – Przedstawimy go w najbliższych dniach – zapowiedział.


Projekt ustawy ws. głosowania korespondencyjnego złożony w Sejmie

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych