zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Pakiet Fit for 55 jest szkodliwy dla przeciętnego obywatela, oznacza podwyższenie kosztów

10:54, 14.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Pakiet Fit for 55 jest szkodliwy dla przeciętnego obywatela, oznacza dla niego podwyższenie kosztów; UE, która miała być solidarna chce de facto przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, nie możemy się na to zgodzić – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller był pytany w TVP Info o unijną politykę klimatyczną, w tym o to, czy Polska ma możliwość zablokowania pakietu Fit for 55, co sugerował wicepremier Jacek Sasin.

Rzecznik rządu zaznaczył, że w tej chwili nie ma jeszcze przyjętego żadnego pakietu. Dodał, że to jest propozycja Komisji Europejskiej krytykowana nie tylko przez Polskę, ale też np. przez Francuzów „w zakresie kwestii paliw i nieruchomości i przeniesienia tam systemu ETS”, czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Według Müllera, pakiet Fit for 55 jest „po prostu szkodliwy dla przeciętnego obywatela, dla niego oznacza to podwyższenie kosztów”.

– Ta UE, która miała być solidarna de facto chce przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, my nie możemy się na to zgodzić. I widzę, że też inne kraje obserwują to, że to będzie nie tylko dla nas problem, ale i dla ich społeczeństw – powiedział Müller.
Przyznał jednocześnie, że transformacja energetyczna jest niezbędna, tylko istotne jest jej tempo i kto za to tempo ma płacić. – Jeżeli mają za to płacić biedniejsi czy średniozamożni, to jest to polityka, której nie akceptujemy. Jeżeli mają za to zapłacić np. korporacje międzynarodowe w ramach podatków, które powinny płacić w UE, to jestem jak najbardziej za – powiedział rzecznik rządu.

Fit for 55 to ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011–2020).

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w środę w Sejmie, że Polska podejmie „wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska”. – Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie – powiedział Sasin.