zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Polska nie zgodzi się na uzależnienie wydatkowania środków z budżetu UE od praworządności

08:11, 03.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polska nie zgodzi się na żaden mechanizm, który powoduje uzależnienie wydatkowania środków finansowych z budżetu UE od oceny systemu wymiaru sprawiedliwości, czy szeroko rozumianej praworządności – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o pojawiające się informacje, że wypłata środków z budżetu UE uzależniona ma być od poziomu praworządności danego państwa odparł, że ten temat pojawia się już się wielu miesięcy i stał się stałym elementem negocjacyjnym niektórych krajów Unii.

– Polska nie zgodzi się na żaden mechanizm, który powoduje uzależnienie wydatkowania środków finansowych od oceny systemu wymiaru sprawiedliwości, czy szeroko rozumianej praworządności, ponieważ są to kryteria zastrzeżone i kompetencje zastrzeżone dla krajów członkowskich – oświadczył Müller.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję dotyczącą uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od praworządności w budżecie UE na lata 2021-2027 w maju 2018 r.

W praktyce to mechanizm, który zakłada, że Bruksela może zamrozić wypłatę środków unijnych dla kraju, który jej zdaniem łamie zasady rządów prawa. Ta propozycja została powtórzona w maju br., podczas prezentacji przez KE nowej propozycji wieloletnich ram finansowych UE.


W PE apele o odebranie środków Polsce; Jaki mówi o błędach


Praworządność w Polsce tematem posiedzenia komisji PE
Projekt wzbudza jednak wiele kontrowersji nie tylko wśród krajów UE, ale również wśród unijnych instytucji. Wątpliwości w sprawie konstrukcji mechanizmu wyrażali przedstawiciele Rady Europejskiej, a także Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Wskazywali na problem braku kryteriów oceny praworządności, podobnie jak część unijnych krajów, w tym Polska.

W lutym br. wysoki rangą urzędnik unijny powiedział dziennikarzom, że powiązanie dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności, czyli tzw. warunkowość, to mechanizm, który ma chronić budżet unijny, a nie rządy prawa. Wskazał, że chodzi o prawidłowe korzystanie ze środków unijnych.

W maju szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska jest przeciwna powiązaniu wielkości funduszy UE z praworządnością, dlatego że nie można ustanowić obiektywnych kryteriów takiego mechanizmu. – My jesteśmy przeciwni powiązaniu funduszy, wielkości tych funduszy z kwestią praworządności, ale nie dlatego, że nie uważamy, że praworządność nie jest ważna, tylko dlatego, że nie można ustanowić obiektywnych kryteriów – mówił Czaputowicz.

Zgodnie z projektem KE w tej sprawie, stroną inicjującą i nadzorującą przebieg procedury stosowanej w razie zagrożenia dla praworządności będzie Komisja, jednak o ostatecznym zastosowaniu środków dyscyplinujących będą decydowały państwa członkowskie. Do uruchomienia sankcji nie ma być potrzebna jednomyślność w Radzie UE.


W komisji wolności obywatelskich PE powstaje krytyczny raport nt. Polski

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
12-08-2020
  • 14. posiedzenie Senatu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych