zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Posiedzenie rządu dotyczące polityki energetycznej premier zapowiadał na początku czerwca

18:27, 29.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki na początku czerwca zapowiedział na Radzie Ministrów, że zorganizuje osobne posiedzenie rządu, dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

- Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na Radzie Ministrów, że zorganizuje osobne posiedzenie rządu, dotyczące wyzwań polityki energetycznej państwa. Na posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mają przedstawić aktualne wyzwania w obszarze polityki energetycznej - powiedział rzecznik rządu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że aktualna sytuacja geopolityczna stawia przed Polską i Europą szereg wyzwań.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat identyfikował ryzyka związane z szantażem Rosji. Z tego powodu zdecydowaliśmy o budowie gazociągu Baltic Pipe oraz dalszej rozbudowie terminala LNG. Pozwoliło to na uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu - podkreślił.

Dodał, że w ramach działań osłonowych, mających na celu obniżenie cen energii, gazu oraz paliw, rząd zdecydował się też na znaczącą obniżkę podatku VAT i akcyzy. - Stworzyliśmy też system dopłat, który pozwoli obniżyć cenę węgla dla gospodarstw domowych - wskazał Müller.
- Kluczowym wyzwaniem jest w tej chwili zwiększenie własnej produkcji energii elektrycznej, m.in. poprzez odnawialne źródła energii - farmy wiatrowe na lądzie i morzu, fotowoltaika oraz zapewnienie stabilnych źródeł jej pozyskiwania, m.in. elektrownie węglowe, gazowe oraz w przyszłości atomowe. O tych aspektach będziemy dyskutować na posiedzeniu rządu - zapowiedział Müller.

Wcześniej w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jego ugrupowanie przedstawi projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski i że ma być on dyskutowany „na najbliższej Radzie Ministrów zwołanej na wniosek Solidarnej Polski” w czwartek.

Müller pytany o wspomniany projekt powiedział, że na ten moment do rządu nie wpłynął żaden projekt ustawy Solidarnej Polski.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych