zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Postanowienie TSUE nie odnosi się do działań rządu

16:55, 08.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Postanowienie TSUE nie odnosi się do działań rządu, ponieważ nie może on ingerować w funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN; to sama Izba, w zakresie swojego działania, będzie decydowała w jaki sposób odnieść się do decyzji TSUE – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił w środę, że Polska ma natychmiast zawiesić przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Według polskiego rządu był on nieuzasadniony, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem Müllera spór z TSUE jest sporem o prawo i hierarchię źródeł prawa. – To jest spór o to, czy prawo unijne, w tym zakresie w jakim zostało zastosowane przez TSUE, jest zgodne z polską konstytucją – stwierdził rzecznik rządu.

Dodał, że w tej kwestii może się wypowiadać Trybunał Konstytucyjny. – Nikt tej kompetencji nie podważa i nie podważał nigdy, bo konstytucja Polski jest najwyższym prawem w Rzeczpospolitej – podkreślił rzecznik rządu.

Był też pytany, czy po postanowieniu TSUE rząd będzie ingerował w to, jak zachowa się Izba Dyscyplinarna. Rzecznik rządu odparł, że postanowienie TSUE „de facto nie odnosi się do działań rządu”.

– Rząd nie może ingerować w to, czy Izba Dyscyplinarna SN funkcjonuje czy nie, czy wydaje swoje orzeczenie, czy ich nie wydaje, ponieważ jest trójpodział władzy i w związku z tym, to nie jest postanowienie skierowane do rządu, ponieważ rząd nie może w taki sposób ingerować w Izbę Dyscyplinarna – mówił Müller.

Jak dodał, to Izba Dyscyplinarna „będzie decydowała w jaki sposób faktyczny, jeżeli chodzi o swoje działanie odnosić się do dzisiejszej decyzji TSUE”.


Premier po analizach postanowienia TSUE skieruje do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu prawnego
Reforma sądownictwa

W 2017 r. Polska wprowadziła nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy w Sądzie Najwyższym utworzono nową izbę Izbę Dyscyplinarną. Do jej właściwości należą sprawy dyscyplinarne sędziów SN oraz w instancji odwoławczej sprawy dyscyplinarne sędziów sądów powszechnych.

Komisja Europejska uznała, że ten nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów narusza prawa UE i 25 października 2019 r. wniosła skargę do TSUE w tej sprawie.

TSUE poinformował też w środę, że Komisja zastrzegła sobie prawo do złożenia dodatkowego wniosku o nałożenie okresowej kary pieniężnej, w przypadku gdyby Polska nie zastosowała w pełni środków tymczasowych.


Rzecznik prezydenta: Nie możemy być stawiani pod ścianą ws. reformy sądownictwa

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
02-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych