zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Projekty ustaw w ramach Polskiego Ładu na etapie prac parlamentarnych

15:05, 23.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Projekty ustaw w ramach Polskiego Ładu są obecnie na etapie prac parlamentarnych, liczymy, że drugie czytanie projektu dot. m.in. kwoty wolnej od podatku będzie przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu mówił, na jakim etapie są rozwiązania będące częścią programu Polski Ład. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami, w ciągu pierwszych 100 dni od ogłoszenia poszczególnych elementów programu projekty ustaw zostały skierowane do prac parlamentarnych.

– Jeżeli chodzi o kwestie związane z kwotą wolną od podatku i emeryturą bez podatku, projekt został skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej. Liczymy że drugie czytanie projektu ustawy będzie możliwe na 38. posiedzeniu Sejmu w dniach 29 września-1 października tak, by prace dotyczące zmian podatkowych mogły być stopniowo finalizowane na poziomie parlamentu – oświadczył Müller.

Przypomniał, że przepisy dotyczące zniesienia limitów do lekarzy specjalistów weszły w życie 1 lipca, a ustawa dotycząca 7 proc. PKB na zdrowie została przyjęta przez Sejm i była procedowana w Senacie.

– Sejm odrzucił poprawki Senatu i ustawa została przekazana do decyzji prezydenta – powiedział.


Morawiecki: Rząd przyjął projekty zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu
 
 
 
...
 
Przekazał, że projekt ustawy dotyczący mieszkania bez wkładu własnego jest procedowany w Sejmie.

– Jest duża mobilizacja, by ten projekt ustawy wszedł w życie jak najszybciej, od przyszłego roku, podobnie jak +dom bez formalności do 70 m2+. Również Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – tu drugie czytanie także jest planowane na 38. posiedzeniu Sejmu – poinformował.

Jak mówił, jeśli chodzi o program inwestycji strategicznych, to samorządy już złożyły wnioski.

– Rozstrzygnięcie programu, czyli wsparcia w pierwszej turze w kwocie ok. 20 mld zł, planowane jest mniej więcej na pierwszą połowę października. Również jeśli chodzi o dopłaty do paliw rolniczych i ułatwienia sprzedaży bezpośredniej przez rolników, te działania są podejmowane, procedowane w komisjach sejmowych. Z kolei projekt Małe Centra Nauki Kopernik jest już realizowany, jeśli chodzi o kwestie zgłaszania do programu – powiedział rzecznik rządu.


Premier: Chciałbym, byśmy się nie dali zakrzyczeć tym, którzy korzystali z przywilejów
Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które miały być przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach.


KPRM: Na podatkowym Polskim Ładzie zyska niemal 18 mln Polaków

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
30-09-2022
  • Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z uczestnikami akcji #sadziMY 15:10
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych