zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Przedsiębiorca ma obowiązkowy limit np. 50 proc. i do tego limitu nie musi weryfikować klientów

12:21, 03.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Obecne przepisy mówią, że limity osób w danym miejscu nie obowiązują dla osób zaszczepionych; każdy przedsiębiorca ma w tej chwili obowiązkowy limit np. 50 proc. i do tego limitu nie musi weryfikować klientów - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji w centrum prasowym dla dziennikarzy relacjonujących sytuację na granicy rzecznik rządu został zapytany, co się musi zdarzyć, aby wprowadzone zostały przepisy egzekwujące posiadanie i pozwalające sprawdzanie paszportów covidowych. - W Polsce, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, obowiązuje ustawa z zakresu zwalczania epidemii, która pozwala Radzie Ministrów przyjąć ograniczenia wynikające z konieczności ograniczania działań polegających na rozprzestrzenianiu się danej choroby zakaźnej, w tym wypadku COVID-19 - odpowiedział Müller.

Jak dodał, ta ustawa pozwala na to, aby Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, w którym mowa jest o określonych limitach, które pozwalają na określoną liczbę osób w danym miejscu np. w transporcie publicznym, w szkole, czy zajęcia się odbywają zdalnie, czy nie, czy chociażby wejścia do restauracji, limity w przestrzeniach handlowych.

Komisja przyjęła kilkadziesiąt poprawek do projektu budżetu na 2022 rok
- Obecne przepisy mówią o tym, że te limity nie obowiązują osób zaszczepionych, w związku z tym każdy przedsiębiorca ma w tej chwili obowiązkowy limit powiedzmy 50 proc. i do tego limitu nie musi niczego weryfikować. Natomiast jeżeli chciałby wpuścić osoby, które przekraczają ten limit, to wtedy o taką weryfikacje może poprosić. Jeżeli ta osoba nie chce się zgodzić na taką weryfikacje, to po prostu nie ma wstępu do tego miejsca, w którym obowiązuje konkretny limit, ponieważ jest wypełniony limit tych 50 procent - podkreślił rzecznik rządu.

Wskazał także, że „na podstawie aktualnych przepisów przedsiębiorstwa mogą takiej weryfikacji dokonać realizując limity wynikające z przepisów prawa”. - Natomiast jeżeli nie chcą takiej weryfikacji przeprowadzić, to oczywiście muszą się stosować do tych limitów, które nie wymagają weryfikacji. W tym wypadku jest to zależnie od sytuacji: albo limit metrów kwadratowych, albo np. 50 procent - tak jak jest to dotychczas - zaznaczył Müller.

Od środy obowiązują bardziej restrykcyjne limity osób m.in. w kościołach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach. Osoby podróżujące spoza strefy Schengen będą zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny, chyba, że są w pełni zaszczepione.
Nowe przepisy wchodzą w ramach pakietu alertowego obostrzeń w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Poinformował o tym w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Czego dotyczą?

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
20-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych