zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Przywódcy krajów UE oczekują informacji o działaniach ws. szczepień

09:28, 25.02.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Wszyscy przywódcy krajów UE będą oczekiwali informacji od szefowej Komisji Europejskiej raportu o tym, jakie działania były podejmowane wobec producentów szczepionek w związku z opóźnieniami w dostawach - podkreślił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o rozpoczynający się w czwartek unijny wideoszczyt odparł, że UE w ostatnich czasach miała czas na to, żeby doprowadzić do „wymuszenia” realizacji umów przez producentów szczepionek. - W związku z tym oczekujemy pewnego raportu z tych działań dzisiaj i jutro - mówił.

- UE jest ogromnym graczem gospodarczym, ma narzędzia gospodarcze, aby tego typu działania zrealizować, ale wiele z tych rzeczy jest właśnie w rękach KE - dodał Müller.

Pytany, od kogo premier będzie oczekiwał raportu, odparł, że od szefowej KE Ursuli von der Leyen. - Dzisiaj wszyscy przywódcy krajów europejskich będą oczekiwali, że przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformuje o tym, jakie działania były podjęte w ostatnim czasie - podkreślił rzecznik rządu.

- Faktycznie nie oszukujmy się, że na tle możliwości gospodarczych UE przechodzi trudny okres - dodał.

Jak dług potrwa unijny wideoszczyt?


Müller ocenił, że UE nie ma wystarczająco dużych zasobów do realizacji działań podczas pandemii. - To w ogóle jest taka refleksja, która powinna nastąpić po epidemii, a właściwie już teraz, żeby odbudowywać takie zasoby jak farmaceutyczne, w zakresie budowy elektroniki, produkcji środków ochronnych bezpośrednio na terenie UE - dodał.

Unijny wideoszczyt poświęcony m.in. procesowi szczepień i walce z pandemią rozpocznie się w czwartek o godz. 18.00 i potrwa do piątku. Wśród tematów rozmów ma znaleźć się kwestia tempa szczepień w UE, restrykcje wprowadzane przez państwa członkowskie, nowe mutacje koronawirusa, paszport szczepień. Ponadto unijni liderzy mają rozmawiać o mechanizmach zabezpieczeń przed zagrożeniami zdrowotnymi w przyszłości, kwestiach bezpieczeństwa i obrony.

Do rozmów unijnych liderów zostanie doproszony także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Z szefem NATO szefowie państw i rządów krajów UE mają rozmawiać m.in. o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych oraz stosunkach z południowym sąsiedztwem.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w liście do przywódców, że priorytetowym tematem wideoszczytu, który rozpocznie się w czwartek, będzie przyspieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19.

Odnosząc się do restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu koronawirusa, stwierdził, że nadal mogą być potrzebne ograniczenia dotyczące nieistotnych podróży. Zastrzegł jednak, że przepływ towarów i usług na jednolitym rynku pozostaje kluczowy.

Z kolei we wtorek premier Morawiecki wraz z szefami rządów: Hiszpanii - Pedro Sanchezem, Danii - Mette Frederiksenem, Belgii - Alexandrem De Croo i prezydentem Litwy - Gitanasem Nausedą wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

Grodzki: Najlepiej, gdyby powstał trójwariantowy plan otwierania gospodarki

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
10-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych