zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Są naturalne różnice, czasami długo dyskutujemy, ale powinniśmy jednolicie występować

09:59, 06.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Są naturalne różnice polityczne, czasem w rządzie; mamy czasami bardzo długie dyskusje w różnych sprawach, ale na koniec powinniśmy jednolicie występować na zewnątrz, a przynajmniej starać się to robić – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller w środę na konferencji prasowej w Sejmie pytany był o przyjętą przez Radę Ministrów uchwałę dotyczącą skuteczniejszego realizowania wspólnej polityki rządu, kto był pomysłodawcą tej uchwały, czy ktoś się jej sprzeciwiał oraz czy będą kary za złamanie jej zapisów.

– Tu nie chodzi o żadne kary, chodzi o to, że jesteśmy w okresie, który jest dynamiczny jeśli chodzi o sytuacje międzynarodową, krajową. To jest tylko kwestia takiego stanowiska rządu, które dotyczy tego, żebyśmy lepiej koordynowali działania komunikacyjne, działania w zakresie wspólnej realizacji polityki Rady Ministrów – odparł Müller.

Przywołał zapisy ustawy o Radzie Ministrów, zgodnie z którymi stanowiska rządu są wiążące. – Przedstawicie rządu powinni je prezentować – wskazał. Jednocześnie zaznaczył, że „są naturalne różnice polityczne, czasami również w rządzie". – Mamy bardzo długie czasami dyskusje na posiedzeniach rządu dotyczące różnych spraw, ale na koniec powinniśmy jednolicie występować na zewnątrz, a przynajmniej starać się to robić, bo oczywiście wiadomo, że dynamika wydarzeń politycznych jest taka, że nie zawsze to umożliwia – wskazał rzecznik rządu.

– Więc tutaj nie szukałbym niczego takiego emocjonującego w tym stanowisku. To jest po prostu przypomnienie aktualnie obowiązujących zasad. Podobnie jak to, że koordynujemy działania pomiędzy klubem parlamentarnym a Radą Ministrów – dodał Müller.

W uchwale, do której dotarła PAP, czytamy, że Rada Ministrów wskazuje wszystkim ministrom wchodzącym w jej skład, że zobowiązani są do realizowania wspólnej polityki ustalonej przez Radę Ministrów. Jak zaznaczono, zgodnie z zapisami ustawy o Radzie Ministrów "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd, które ma charakter wiążący i nie może być publicznie kwestionowane".


Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą skuteczniejszego realizowania wspólnej polityki rządu
 
 
 
...
 
– Większość parlamentarna, z której wyłoniony został rząd, reprezentuje szeroki zakres idei patriotycznych, co naturalnie powoduje, że w odniesieniu do niektórych spraw mogą powstawać różne oceny i opinie. Posiedzenia Rady Ministrów oraz jej ciał pomocniczych stanowią przestrzeń swobodnej wymiany poglądów oraz uwag dotyczących propozycji przedkładanych przez ministra właściwego dla danej sprawy. Uwagi i zastrzeżenia można podnosić także na właściwych etapach rządowego procesu legislacyjnego. Nie należy natomiast publicznie, poza wspomnianymi procedurami, kwestionować działalności innego członka rządu – głosi uchwała.

Podkreślono w niej, że każdy z członków Rady Ministrów ma określony obszar obowiązków i odpowiedzialności, a w wystąpieniach publicznych, w szczególności w obszarach działania innych członków rządu, ministrowie związani są stanowiskiem Rady Ministrów.

– Działania komunikacyjne powinny być skierowane na realizację polityki ustalonej przez rząd. Członkowie Rady Ministrów oraz urzędy ich obsługujące są zobligowane do koordynowania polityki komunikacyjnej z rzecznikiem prasowym rządu – wskazano.

– Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy rząd staje w obliczu kolejnych wyzwań. Najpierw pandemia COVID–19, później działania destabilizujące na granicy z Białorusią, teraz bezprawna i barbarzyńska agresja Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i wiążąca się z tym inflacja oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Szereg wyzwań i problemów, z którymi obecnie się mierzymy mogą być rozwiązane wyłącznie w ramach stabilnej polityki rządu – czytamy w uchwale.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych