zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę

08:59, 18.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę; w tej chwili każdy wariant jest możliwy – zarówno rządu mniejszościowego, jak i kwestia przyśpieszonych wyborów – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS, w tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie).

Natomiast przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Müller powiedział w Polsat News, że koalicjanci PiS, czyli Solidarna Polska i Porozumienie, zachowali się w sposób „co najmniej nieprzystający do zasad, które panowały dotychczas w Zjednoczonej Prawicy".

Pytany, czy rządzący z ramienia PiS rozważają scenariusz rządu mniejszościowego odparł: „Tak, ja myślę, że to jest sytuacja, w której taki scenariusz powinien być brany pod uwagę". – Scenariusz rządu mniejszościowego, który zresztą w historii Polski przecież miał już miejsca – powiedział Müller.


Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny
Jak mówił, koalicjanci PiS zachowali się tak, że stawia to PiS w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego. Na uwagę, że bez większości nie da się rządzić sprawnie i ambitnie, rzecznik rządu odparł, że koalicjanci PiS twierdzą, że „są ludźmi, którzy będą popierać projekty, które maja charakter programowy".

– Zakładam, że nawet w sytuacji rządu mniejszościowego takie poparcie będą utrzymywać – powiedział Müller.

Dodał, że w tej chwili każdy wariant jest możliwy – zarówno rządu mniejszościowego, jak i „kwestia przyśpieszonych wyborów”. Mówił, że w tej chwili negocjacje ws. rekonstrukcji rządu nie będą kontynuowane.

Müller mówił, że piątkowy dzień w Sejmie pokazał, że trzeba postawić duży znak zapytania nad koalicją rządzącą. – Trudno też mówić o pewnej więzi nawet takiej politycznej, bo trudno być pewnie w rządzie z osobami czy pewnie nawet niektórzy zadają sobie pytanie, czy to dobrze, że w Ministerstwie Sprawiedliwości są osoby, które godzą się na to, aby stosować przemoc wobec zwierząt – powiedział rzecznik rządu.


Terlecki: Konsekwencją niesubordynacji podczas głosowań może być zawieszenie w prawach członka partii
Zaznaczył, że głosowanie ws. noweli o ochronie zwierząt było „takim punktem podsumowującym ostatnie co najmniej kilka tygodni, a może nawet miesięcy, jeżeli chodzi o pewne spory w Zjednoczonej Prawicy”.

Przekazał, że w najbliższym czasie spotka się kierownictwo PiS, by przedyskutować brane pod uwagę warianty rozwoju sytuacji. – Wczorajsze wydarzenia postawiły jeden krok za daleko w funkcjonowaniu Zjednoczonej Prawicy (...) Solidarna Polska czy Porozumienie wykonały bardzo niedobry gest, jeżeli chodzi o rozbicie Zjednoczonej Prawicy, wykorzystali ten element do negocjacji koalicyjnych nie myśląc o konsekwencjach długofalowych – ocenił Müller.


PiS z wnioskiem o przejście do trzeciego czytania projektu ustawy o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych