zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Sojusznicy informują się na podstawie informacji wywiadowczych o działaniach Rosji przy granicy z Ukrainą

08:59, 30.11.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Sojusznicy na bieżąco informują się na podstawie swoich informacji wywiadowczych na temat działań Rosji przy granicy ukraińskiej; te informacje stawiają naprawdę duży znak zapytania co do intencji Rosjan - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu pytany był we wtorek w Polskim Radiu 24 o to, jakie są konkretne zagrożenia na polsko-białoruskiej granicy oraz o poważną sytuację przy granicy Rosji z Ukrainą.

- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że jednym z głównych zagrożeń są kwestie związane z migracjami. I tutaj potencjalnie nowy szlak migracyjny, który ma być uruchomiony przez Białoruś za pośrednictwem i pomocą zapewne Rosji, to jest szlak pochodzący z Afganistanu - powiedział Müller.

Ale - jak dodał - z drugiej strony mamy do czynienia z zagrożeniami geopolitycznymi, „takimi, jak przede wszystkim kwestia ograniczeń w dostawach gazu, w szczególności na Ukrainę, czy manipulacjami cen gazu”.

Premier Morawiecki dla dpa o kryzysie na granicy z Białorusią, Nord Stream 2 i reparacjach
- Mówimy również o ruchach wojsk rosyjskich przy terenie z Ukrainą, czy kwestiach związanych z cyberatakami i dezinformacją - dodał Müller.

Na pytanie, czy do premiera Mateusza Morawieckiego dotarła jakaś informacja odnośnie planowanych działań Rosji wobec Ukrainy rzecznik rządu odparł: „Na tyle, ile mogę powiedzieć z tych informacji, które nie mają charakteru klauzulowanego, to tyle, że sojusznicy na bieżąco informują się na podstawie swoich informacji wywiadowczych na temat działań Rosji przy granicy ukraińskie”. - I te informacje stawiają naprawdę duży znak zapytania co do intencji Rosjan - zaznaczył Müller.

Według niego, „na podstawie tych informacji można postawić tezę, że żadnego wariantu, w tym wariantu ofensywnego, ze strony Rosji wykluczyć nie można”. - Dlatego musimy być na to gotowi. Musimy też zabezpieczyć nasz obszar Europy Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o kwestie dostaw energii i zabezpieczenia ciepła - podkreślił rzecznik rządu.

W jego ocenie, są to wyzwania, które w okresie zimowym są szczególnie istotne. - I właśnie z tego powodu to ryzyko o charakterze geopolitycznym wzrasta. Ponieważ to jest taki czas, w którym tego typu działania ofensywne ze strony Rosji, czy Białorusi byłyby najbardziej skuteczne. Dlatego musimy szczególnie uważać właśnie w tym czasie - powiedział Müller.

Premier: Ufajmy tylko sprawdzonym źródłom informacji o sytuacji na granicy
Rzecznik rządu pytany był też w kontekście pojawiających się informacji medialnych o zaproszeniu szefa MSZ Zbigniewa Raua do Rosji, o to, kiedy zapadnie decyzja odnośnie tej wizyty. - Tutaj w tym zakresie żadne decyzje jeszcze nie zapadły, o ile dobrze mi wiadomo - odpowiedział Müller.

Zwrócił uwagę, iż trzeba pamiętać o tym, że ciężko rozmawia się z krajami, u których nie widać dobrej woli. - To znaczy, że dużo ciężej rozmawia się tam, gdzie te rozmowy wydają się, że nie przyniosą skutku. Więc jeżeli chodzi o działania dyplomatyczne wobec Rosji, czy wobec Mińska, to musimy być bardzo ostrożni - powiedział rzecznik rządu.

Aczkolwiek - jak dodał - „my mówimy wprost, że jeżeli by Rosja, czy Białoruś zaprzestały swoich działań, które są niezgodne z prawem międzynarodowym, to oczywiście warto wtedy podjąć działania w celu jakiejś normalnej współpracy”. - Aczkolwiek tego w tej chwili nie widać - podkreślił Müller.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Terlecki: Musimy być przygotowani, że kryzys się pogłębi i rozszerzy

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych