zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Stanowisko PO to plan wprowadzenia w Polsce aborcji na życzenie

10:08, 19.02.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Stanowisko Platformy Obywatelskiej to plan wprowadzenia w Polsce aborcji na życzenie do 12. tygodnia; PO przesunęła się na skrajną lewicę w zakresie propozycji dot. przerywania ciąży, konserwatywne skrzydło tej partii stoi teraz przed ogromnym dylematem - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Zarząd Krajowy PO przyjął w środę późnym wieczorem nowe stanowisko partii w kwestii aborcji. Zostało ono ujęte w „Pakiecie Praw Kobiet”, na który - jak mówili w czwartek politycy PO - składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badań prenatalnych oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz „Nowa umowa społeczna”, która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.

Müller stwierdził w piątek w telewizji Republika, że stanowisko PO to "de facto jest plan wprowadzenia w Polsce aborcji na życzenie".

„Te przepisy są niekonstytucyjne”

- PO wczorajszą decyzją przesunęła się na skrajną lewicę pod kątem propozycji w zakresie prawa aborcyjnego. To, co wczoraj zaproponowała Platforma to jest de facto aborcja na życzenie do 12. tygodnia życia - ocenił Müller.

Według niego PO proponując tego rodzaju przepisy „de facto łamie konstytucję”. - Te przepisy są niekonstytucyjne. Najpierw należałoby zaproponować zmianę konstytucji w tym zakresie, bo inaczej takie przepisy, które proponuje PO zostaną uchylone przez Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył rzecznik rządu.

Jego zdaniem konserwatywne skrzydło PO stoi teraz przed ogromnym dylematem. - To jest ostatni moment, aby opowiedzieć się jednak po stronie tego programu politycznego, tych idei, które kiedyś dawnego temu były zapisane w części ideowej PO - zauważył Müller.

Połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem ws. aborcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych