zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Szef MZ nie rekomenduje spotkania medyków z premierem

14:14, 15.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Poprosiliśmy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o skonkretyzowanie postulatów z protestującymi, aby można było usiąść do rozmów; w tej chwili minister nie rekomendował spotkania, bo postulaty są zbyt ogólne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy premier spotka się z medykami.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu na środowym briefingu prasowym zapytany został, czy premier Mateusz Morawiecki spotka się z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia. Jak podkreślił, żeby rzetelnie rozmawiać na temat postulatów, to muszą być one skonkretyzowane.

Müller wskazał, że w tym roku budżet na służbę zdrowia wynosi ok. 120 mld zł. - Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że postulaty, które zostały zgłoszone, tylko w przyszłym roku kosztowałyby dodatkowo 100 mld złotych. Oznaczałoby to, że nakłady na służbę zdrowia wzrosłoby do 10 proc. PKB - powiedział.

Minister stwierdził, że nie są to postulaty realne do wykonania w tak krótkim okresie. - Dlatego też poprosiliśmy pana ministra (zdrowia), aby wraz ze stroną społeczną skonkretyzował te postulaty, tak, aby faktycznie można było usiąść do konkretnych rozmów - zaznaczył.

- W tej chwili minister Niedzielski nie rekomendował spotkania, ponieważ te postulaty są zbyt ogólne. Natomiast wiem, że w najbliższym czasie spotyka się zespół w Ministerstwie Zdrowia, zapraszają wszystkie podmioty, które związane są ze służbą zdrowia, do rozmów o skonkretyzowaniu tych postulatów, po takim skonkretyzowaniu będziemy przechodzić do fazy realizacji - powiedział Müller.
 
 
 
...
 

Komitet protestacyjno-strajkowy ma osiem postulatów


Rzecznik rządu podkreślał też, że nakłady na służbę zdrowia, jeśli chodzi o wykonanie budżetu, wzrosły o ok. 50 procent od 2015 roku. - Konsekwentnie od kilku lat nakłady na służbę zdrowia zwiększamy, podobnie jak wynagrodzenia w służbie zdrowia - mówił.

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowa Niedzielskim; postulują, aby w rozmowach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

„Białe Miasteczko 2.0” powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Komitet protestacyjno-strajkowy ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów w tym roku to 26,05 mld zł, a w przyszłym roku - 104,7 mld zł. Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

Müller: Do czasu doprecyzowania postulatów protestujących rozmowy nie wejdą na wyższy etap

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych