zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Ustawa ws. Funduszu Odbudowy niedługo na posiedzeniu Rady Ministrów

09:45, 20.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Ustawa w sprawie Funduszu Odbudowy będzie głosowana w Sejmie pewnie w maju, a niedługo będzie na posiedzeniu Rady Ministrów; chcemy pokazać, co się wiąże z odrzuceniem tej ustawy - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Rzecznik rządu w TVP1 był pytany czy prawdziwe są doniesienia „Dziennika Gazety Prawnej”, że głosowanie w Sejmie nad Funduszem Odbudowy może być odwlekane nawet do końca czerwca.

- Nie. Jak zwykle niestety zdarza się to w „DGP”, w wielu informacjach mijają się z rzeczywistością i w tym wypadku również te informacje nie są prawdziwe - podkreślił Müller. Jak dodał, ustawa w tej sprawie będzie głosowana w Sejmie „pewnie w maju”, a „niebawem” zajmie się nią Rada Ministrów.

- Faktycznie chcemy pokazać, co się wiąże z odrzuceniem tej ustawy. Pamiętajmy o tym, że to oznaczałoby utratę całych środków unijnych oraz Krajowego Planu Odbudowy. W związku z tym to nie jest tak, że głosujemy przeciwko jakiemuś pomysłowi realizacji planu, tylko przeciwko całemu budżetowi UE - zauważył rzecznik rządu.

Podstawa to Krajowy Plan Odbudowy


Wyraził nadzieję, że wśród opozycji „aż tak daleko hipokryzji nie doświadczymy”.

Dopytywany o podziały w tej sprawie w Zjednoczonej Prawicy, gdzie sprzeciw wyraża Solidarna Polska, Müller odparł, iż jest zdziwiony taką postawą.

- Jestem ciekaw czy politycy Solidarnej Polski pojadą w teren i wprost powiedzą swoim wyborcom, że z powodu ich głosowania nie będzie np. jakiejś kluczowej drogi, termomodernizacji szkół, przedszkoli, nowych przedszkoli czy dopłat unijnych do rolnictwa. Jestem ciekaw czy będą w stanie odważnie o tym powiedzieć swoim wyborcom i wytłumaczyć to - mówił rzecznik rządu.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Müller: liczę, że prezentacja Nowego Ładu odbędzie się w maju

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych