zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: W Brukseli rozmawiamy o kompromisie, by KPO został odblokowany

09:35, 02.12.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rozmowy, które prowadzimy w Brukseli, dotyczą szukania kompromisu, by Krajowy Plan Odbudowy został odblokowany. Nie wykluczam żadnej zmiany legislacyjnej, jeśli chodzi o kwestie rozmów z KE - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

W czwartek minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem; tematem był Krajowy Plan Odbudowy. To jego kolejne spotkanie w Brukseli, gdzie prowadzi negocjacje w celu odblokowania Polsce środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w piątek w Polsat News o to, z jakimi propozycjami jeździ do Brukseli minister Szynkowski vel Sęk. – Siłą rzeczy, gdy są prowadzone negocjacje, trudno wystawiać wszystkie karty na stół, bo wtedy negocjacje są średnio udane i myślę, że obniżają negocjacyjna pozycję Polski. Minister Szynkowski w tej chwili faktycznie prowadzi rozmowy w Komisji Europejskiej, ale - siłą rzeczy - do zakończenia tych negocjacji i rozmów szczegółów większych nie komunikujemy - odpowiedział Müller.

Podkreślił, że rozmowy w Brukseli dotyczą „szukania kompromisu w zakresie rozwiązań prawnych po to, by Krajowy Plan Odbudowy był odblokowany”. – To zresztą jest nieco – nie ukrywam – irytujące, w tym sensie, że wcześniej były pewne porozumienia z Komisja Europejską, my je wypełniliśmy, była tu dobra wola – dodał.


Wójcik o słowach szefowej KE ws. statusu sędziów: to słabe, skandaliczne, bezczelne
Oczywiście pojawiła się też jedna z poprawek w Sejmie, która była niestety zgłoszona na prośbę Solidarnej Polski w zakresie tamtej ustawy sądowej (prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – PAP). To też był punkt zaczepienia dla Komisji Europejskiej, że rzekomo nie wypełniono kamieni milowych – wskazywał. Pytany, czy chodzi o poprawkę dotyczącą testu niezawisłości sędziów, odparł, że tak.

Na pytanie, czy powrót do pierwotnej wersji zapisu jest możliwy, odparł: – W tej chwili ja nie jestem w stanie wykluczyć żadnych zmiany legislacyjnej, jeśli chodzi o kwestie rozmów z Komisją Europejską. Oczywiście (...) takiej, która jest zgodna z konstytucją w zakresie niezależności sądownictwa czy autonomii państwa.


Buda: KE zgodziła się na warunki wynegocjowane w Krajowym Planie Odbudowy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych