zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: W naszym przekonaniu nowela ustawy o SN wypełnia uzgodnienia z KE

17:27, 27.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– W naszym głębokim przekonaniu uchwalona nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, ze względu na niewielkie zmiany, które w niej zaszły w toku prac w Sejmie, spełnia kryteria uzgodnione z Komisją Europejską – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN.

Nowela przewiduje też procedurę „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”.

Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

– Proces legislacyjny w Sejmie zasadniczo nie zmienił pierwotnego przedłożenia pana prezydenta. W związku z tym, w naszym przekonaniu, ustawa wypełnia „kamienie milowe”, które zostały ustalone podczas negocjacji z Komisją Europejską. W szczególności w zakresie reformy systemu dyscyplinarnego - likwidacji Izby Dyscyplinarnej oraz możliwości wznowienia postępowania dyscyplinarnego w sprawach dotyczących sędziów – powiedział Müller.


Sejm uchwalił nowelę ustawy o SN likwidującą Izbę Dyscyplinarną
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek oświadczył w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i „stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO”.

– Zakończyliśmy negocjacje „kamieni milowych”. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie +kamieni milowych+ związanych z KPO – powiedział szef rządu.


Szefowa Komisji Europejskiej przyjedzie do Polski. Znana jest data
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE.

Pod koniec października zeszłego roku von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.


Bielan: Liczymy, że KE odblokuje pieniądze z KPO dla Polski

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych