zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: W przyszłym tygodniu projekt specjalnej taryfy na prąd m.in. dla samorządów

12:00, 06.10.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe czy małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreślił na konferencji prasowej Müller, zaproponowane rozwiązanie będzie chronić przed podwyżkami w takim stopniu, jak to jest możliwe. – Chcemy, aby to był mechanizm taryfowy – zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że projekt nie jest jeszcze gotowy.

– Jakieś podwyżki będą, ale będą dużo niższe – dodał Müller, przypominając, że np. samorządy otrzymały od spółek energetycznych propozycje przewidujące, że stawki za energię elektryczną wzrosną nawet kilkukrotnie. Rzecznik rządu podkreślił, że rząd chce, aby przedstawiony projekt był obradowany w trybie pilnym.


Premier: Nie zostawiamy samorządów samych sobie
 
 
 
...
 
Rząd planuje współfinansować dystrybucję importowanego węgla przez samorządy oraz dopłacać do jego ceny, aby ta dla końcowego odbiorcy była na poziomie około 2 tys. zł za tonę – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak powiedział na konferencji prasowej Müller, rząd zamierza w przyszłym tygodniu przedstawić projekt przewidujący m.in. dopłaty dla samorządów do mechanizmu dystrybucji węgla, importowanego przez spółki Skarbu Państwa. – Spółki Skarbu Państwa przekażą samorządowi posortowany węgiel, tak aby samorząd mógł sprzedawać go, (...) aby sieć dystrybucji była możliwie gęsta – wyjaśnił.

Chcemy w nowej ustawie stworzyć mechanizmy zachęt finansowych, aby samorządy nie miały żadnych wątpliwości, że mogą prowadzić dystrybucję węgla i nie musiały za nią ponosić kosztów – oświadczył Müller.

– Dajemy kompetencje samorządowi, aby mógł to zrobić. A dobry gospodarz to zrobi, bo będzie miał kompetencje finansowe, prawne. To jest oferta dla tych samorządów, którzy chcą pomóc swoim mieszkańcom – stwierdził rzecznik rządu.

Jak podkreślił, w planach są także dopłaty do importowanego węgla, takie, aby poziom ceny dla klienta końcowego wynosił ok. 2 tys. zł. Dodał, że całościowa kwota wsparcia jest dopiero szacowana i zależy od tego ile samorządów weźmie w tym mechanizmie udział. Zakładamy, że będą to wszystkie samorządy – zaznaczył.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych