zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: W trudnych sytuacjach prezydent może zastosować prawo łaski

09:15, 05.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– W trudnych sytuacjach, w których wymiar sprawiedliwości nie zadziałał albo przepisy prawa były tak skonstruowane, że dało się skazać osoby, które zdaniem głowy państwa nie powinny ponieść kary, prezydent może zastosować prawo łaski– powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z czwartku ułaskawił Jana Śpiewaka. Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. 23 grudnia ub.r. aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

Decyzję głowy państwa Müller skomentował w piątek rano w Polsat News.

Jak przypomniał, wniosek o ułaskawienie Śpiewaka wpłynął do prezydenta „już jakiś czas temu”. – Nie może być takiej sytuacji, w której działacze, którzy wykazują nieprawidłowości, później skazywani są przez sądy za działania proobywatelskie, bo tu chodzi o taką sytuację – stwierdził.

Zwrócił też uwagę, że konstytucja daje prezydentowi prawo łaski. – W związku z tym w trudnych sytuacjach, w których wymiar sprawiedliwości albo nie zadziałał albo przepisy prawa były tak skonstruowane, że dało się skazać osoby, które zdaniem głowy państwa nie powinny ponieść kary, prezydent może zastosować prawo łaski – powiedział rzecznik rządu.


Prezydent ułaskawił aktywistę miejskiego Jana Śpiewaka
Dopytywany, czy chodzi o działania proobywatelskie czy „antytrzaskowskie”, zapewniał, że o te pierwsze.

– To jest sygnał wtedy wyraźny – jeżeli by pan Śpiewak został ukarany – że nie warto walczyć z trudnymi sprawami, że nie warto podejmować się trudnych wyzwań, że nie warto wskazywać na patologię władzy. Taki sygnał jest niedopuszczalny. Nam z Janem Śpiewakiem w wielu przypadkach jest naprawdę nie po drodze, ale mimo wszystko pan prezydent tutaj ten ruch wykonał – podkreślił Müller.


Prezydent: Wniosek Jana Śpiewaka będzie rozpatrzony tak jak inne wnioski o ułaskawienie
Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 r.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.


Prezydent: Jeżeli Jan Śpiewak złoży wniosek o ułaskawienie, zostanie on rozpoznany

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych