zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Wyrok TSUE ws. relokacji uchodźców nie będzie miał znaczenia praktycznego

12:58, 02.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wyrok TSUE w sprawie relokacji uchodźców nie będzie miał znaczenia praktycznego. Decyzje relokacyjne ostatecznie wygasły we wrześniu 2017 r. i ich wykonanie nie jest już możliwe – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu wypowiedział się dla PAP po tym, jak w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając relokacji uchodźców.

– Dzisiejszy wyrok Trybunału w sprawie dotyczącej relokacji uchodźców nie będzie miał znaczenia praktycznego, ponieważ decyzje relokacyjne wygasły ostatecznie we wrześniu 2017 roku i ich wykonanie nie jest już możliwe – podkreślił rzecznik rządu odpowiadając na pytania PAP.

– Polski rząd przyjmuje do wiadomości wyrok Trybunału. Jednak odmowa wykonania decyzji relokacyjnych, w sytuacji kryzysu migracyjnego, była podyktowana koniecznością ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i obroną przed niekontrolowaną migracją. Najważniejszym celem polityki rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom – dodał Müller.

Przypomniał też, że dzięki „twardej postawie Polski i Grupy Wyszehradzkiej” Unia Europejska zmieniła podejście do polityki migracyjnej i odeszła od obowiązkowej relokacji uchodźców.

– Pozostaje też faktem, że decyzje relokacyjne nie zostały w pełni wykonane przez większość państw członkowskich, podczas gdy Komisja wniosła skargi do Trybunału jedynie przeciwko trzem państwom: Polsce, Węgrom i Czechom. Takie postępowanie Komisji świadczy o braku równego traktowania wszystkich państw przez Komisje w tej sprawie – ocenił.


TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo, odmawiając relokacji uchodźców

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych