zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Müller: Żandarmeria Wojskowa wspierała Policję również wiosną

19:59, 26.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Policji przez Żandarmerię Wojskową w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do komentarzy w mediach społecznościowych.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek w Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy Policji.

Informacja wywołała komentarze w mediach społecznościowych. Na przykład poseł Konfederacji Artur Dziambor napisał „Daleko zaszło... Nie, to nie fejk”.

„W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID–19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku” – napisał Müller na Twitterze. „Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – dodał.

W rozmowie rzecznik rządu przypomniał, że 19 marca br. w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy „o zatwierdzeniu decyzji w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji”.

Żandarmeria Wojskowa skierowana do pomocy Policji
Ministerstwo Obrony Narodowej we wpisie na Twitterze również zaznaczyło, że Żandarmeria Wojskowa udzielała wsparcia Policji także podczas pierwszej fali epidemii. „To standardowe działania, które nie mają związku z obecnymi manifestacjami. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają m.in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny” – podkreślił resort.

W opublikowanym w poniedziałek zarządzeniu wskazano, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, do dnia odwołania stanu epidemii.

Podstawą zarządzenia jest ustawa o Policji. Zarządzenie nosi datę 23 października. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Obecnie żołnierze ŻW, podobnie jak WOT, biorą obok policjantów udział w nadzorowaniu kwarantanny, pomagają także ochotnikom WOT wspierającym służbę zdrowia w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa.

Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych