zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich

17:50, 04.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili dzielnie bronią się przed rosyjską inwazją - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Podziel się:   Więcej

Premier w poniedziałek po południu spotkał się w Warszawie z liderką białoruskiej opozycji. Jak informowała KPRM na Twitterze, tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi, wsparcie władz białoruskich udzielane Rosji w konflikcie z Ukrainą, działalność białoruskiej opozycji demokratycznej i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Na późniejszym briefingu prasowym rzecznik rządu wskazywał, że opozycja białoruska odgrywa w ostatnim czasie dużą rolę, jeśli chodzi o ruchy antywojenne.

– Jak wiemy, liderzy białoruskiej opozycji od samego początku podkreślają, że obszar wschodni powinien być obszarem pokoju, w związku z tym te działania opozycji białoruskiej w tej chwili mają również bardzo istotne znaczenie, bo powodują, że na Białorusi jednak wśród obywateli jest przekonanie o tym, że nie należy przystępować do działań wojennych – powiedział rzecznik rządu.


Odprawa z premierem Morawieckim przy granicy polsko-białoruskiej
– Pomimo tego, że Alaksandr Łukaszenka, jak wiemy, niestety daje pole do bezpośrednich działań z terytorium Białorusi, to i tak, mimo wszystko, opór wśród obywateli białoruskich w tym zakresie jest duży. Liczymy na to, że tak pozostanie, a że w przyszłości również być może będzie to zarzewiem do tego, by dokonać dalszych trwałych zmian demokratycznych na terenie Białorusi – zaznaczył Müller.Rzecznik rządu relacjonował, że rozmowa dotyczyła również ostatnich wydarzeń na Ukrainie. – Ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili dzielnie bronią się przed rosyjską inwazją – zaznaczył.

Wyraził również nadzieję, że białoruska opozycja będzie podejmowała właściwe działania na terenie Białorusi, tak, by obywatele Białorusi również mieli coraz większą świadomość działań strony rosyjskiej. – To budowanie świadomości obywateli w krajach takich jak Białoruś, gdzie nie ma wolnych mediów, jest utrudnione, dlatego rolą białoruskiej opozycji jest to, aby też uświadamiać Białorusinów co do rzeczywistych i prawdziwych intencji ze strony Rosji i podejmowanych działań na terenie Ukrainy – powiedział Müller.
Kumoch: Rosja jest krajem, który najbardziej przegrał na szczycie NATO

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych