zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Müller: Złożymy projekt ustawy ws. ratyfikacji rozszerzenia NATO

18:00, 04.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Mamy nadzieję, że proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO przebiegnie szybko; gdy tylko ambasadorowie państw członkowskich podpiszą protokół w tej sprawie, złożymy w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller został zapytany na briefingu prasowym o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z ubiegłotygodniowym szczytem NATO w Madrycie.

– Najważniejszą informacją jest to, że mamy zgodę co do tego, że Finlandia i Szwecja będą członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, to bardzo ważna rzecz – powiedział rzecznik rządu. Zaznaczył, że Polska od samego początku wspierała te starania.

– Cieszymy się, że na szczycie doszło do porozumienia w tym zakresie, a także ważnych zmian w zakresie doktryny strategicznej Sojuszu – jasnego zdefiniowania zagrożeń ze strony rosyjskiej, co jeszcze kilka lat temu byłoby niemożliwe" – ocenił.

Müller podkreślił, że liczy na to, iż proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO będzie przebiegał szybko. Zapowiedział, że jeśli we wtorek zostanie przez ambasadorów państw członkowskich podpisany protokół pozwalający na przejście do etapu ratyfikacji akcesji tych dwóch państw do NATO, to "czekać nie będziemy i od razu będziemy wniosek w parlamencie w tej sprawie składać".

By Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie. W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy w sprawie ratyfikacji.


Duda: Podczas RBN wiele ciekawych propozycji ze wszystkich stron sceny politycznej

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych