zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Moody's nie przewiduje naruszenia regulacji UE dotyczącej nadmiernego deficytu”

19:17, 16.10.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Agencja Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych dotyczącej nadmiernego deficytu - zwraca uwagę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu.


Podziel się:   Więcej

Resort przypomina, że trzy największe agencje Fitch, Moody's i S&P utrzymały niedawno swoje oceny ratingu Polski. Zauważono, że w skali stosowanej przez S&P i Fitch ocena naszego kraju utrzymała się na poziomie „A-”, co jest siódmą pozycją w 24-stopniowej skali. Według Moody's nasz rating to „A2” (6 ocena w 19 stopniowej skali). Wszystkie agencje perspektywę swoich ocen określają jako stabilną.

„Agencja ratingowa Moody's we wtorkowej nocie dotyczącej perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce wskazała możliwe działania rządu, które mogą mieć w przyszłości negatywny wpływ na profil kredytowy naszego kraju. Ratingi dla Polski nie uległy natomiast zmianie. Należy podkreślić, że Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych w zakresie nadmiernego deficytu” - komentuje MPiT.

Według ministerstwa, w kontekście pogarszania się światowej koniunktury oraz wezwań do uruchomienia, tam gdzie to możliwe, stymulacji fiskalnej, kluczowym zagadnieniem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni fiskalnej przez poszczególne państwa. Zdaniem resortu Polska, z planowanym na 2020 r. zrównoważonym budżetem, taką przestrzeń ma i nawet w ocenie Moody's proponowane działania nie powinny wyczerpać jej potencjału.

„W ocenie Moody's kluczowe znaczenie dla perspektyw polskiej gospodarki ma długookresowy efekt podażowy (sugerowane ograniczenie inwestycji), w mniejszym stopniu zaś podtrzymanie bieżącej koniunktury. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na podjęte w ostatnim okresie działania polityki strukturalnej, które służą podniesieniu potencjału polskiej gospodarki” - wskazano w komentarzu.


Morawiecki: Dane o deficycie i długu publicznym w 2018 r. najlepsze od ponad 10 lat
MPiT wymienia np. funkcjonującą w pełnej skali od 2018 roku ulge B+R, która pozwala każdemu przedsiębiorcy korzystać z dodatkowego odliczenia kosztów działalności badawczo-rozwojowej od podstawy opodatkowania w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych (do 150 proc. w centrach badawczo-rozwojowych).

Dodano, że wprowadzona została także ulga IP Box, która obniża do 5 proc. stawkę podatku CIT i PIT dla dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej przez ich właścicieli, współwłaścicieli, użytkowników lub korzystających na podstawie umowy licencyjnej.
Spadek dynamiki inflacji

„Odnosząc się do oceny Moody's należy również zwrócić uwagę na spadek dynamiki inflacji obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach. Wraz ze światowym spowolnieniem, które skutkuje ograniczeniem presji zewnętrznej (spadek cen surowców, energii, żywności), powinno to pozwolić na utrzymanie w ryzach tempa wzrostu cen oraz wysokiej konkurencyjności polskich przedsiębiorstw” - uważa ministerstwo.

Odnosząc się do kwestii zmian w sądownictwie, resort wskazał na zmiany, jakie dokonują się w zakresie postępowań w sprawach gospodarczych. Poinformowano, że 11 listopada 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić postępowania. „To z kolei przyczyni się do zwiększenia, szeroko rozumianego, bezpieczeństwa biznesu. Nowe przepisy pozwolą m.in. na wspólne planowanie postępowania przez przedsiębiorców i sąd, wyznaczanie rozpraw w nieodległych terminach oraz dowartościowanie dowodów” - zauważono.

We wtorkowej nocie agencja ratingowa Moody's oceniła, że polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz kontynuacja obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego Polski. Agencja oszacowała deficyt strukturalny, bez dochodów jednorazowych, na 3 proc. PKB w 2020 r.

Agencja prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2020 r. wyniesie, bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury, 0,6 proc. PKB. Rząd prognozuje deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem dodatkowych jednorazowych dochodów. Zgodnie z założeniami rządu bez tych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB. Uwzględniając w wyliczeniach wypłatę 13. emerytury w 2020 r. deficyt wyniesie w przyszłym roku w Polsce, według Moody's, ok. 1 proc. PKB.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych