zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: AGD to branża, w której święcimy sukcesy w całej Europie

14:48, 10.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

AGD to branża, w której święcimy sukcesy w całej Europie - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki w fabryce firmy Amica we Wronkach. Zadeklarował przeznaczenie 20 mln zł na szkółkę piłkarską współfinansowaną przez Amicę.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki ocenił, że w zakładzie przemysłowym firmy Amica we Wronkach wyraźnie widać postęp technologiczny i podkreślił, że w samej fabryce pracuje wciąż około 3 tysięcy osób.

– Mamy tu połączenie pracy człowieka z postępującą automatyzacją, z innowacyjnością, z tym, co sobie nazywamy +przemysł 4.0+ - mówił Morawiecki.

Gratulował prezesowi firmy Jackowi Rutkowskiemu stworzenia jednej z „najbardziej rozpoznawalnych marek w Europie” i dziękował za stworzenie nowoczesnej akademii piłkarskiej.

Szef rządu zauważył, że to ze szkółki piłkarskiej współfinansowanej przez Amicę wywodzi się kilku reprezentantów Polski oraz zawodników reprezentacji kraju do lat 20 i do lat 21. Przypomniał, że rząd zobowiązał się wesprzeć rozwój nowoczesnego laboratorium szkoleniowego dla młodych piłkarzy.

– Zainwestujemy tutaj co najmniej 20 mln zł w to, żeby właśnie nasza młodzież kształciła się w najnowocześniejszych warunkach – podkreślił Morawiecki.
 
 
 
...
 
W tym kontekście poinformował o wsparciu rządu w budowie boisk z tzw. balonami pneumatycznymi, które – jak mówił – pozwolą na trenowanie niezależnie od warunków atmosferycznych.

– Mamy nowoczesny zakład, który wchodzi śmiało, odważnie w obszar rewolucji 4.0, a jednocześnie też współpracuje – współpracuje to mało powiedziane, łoży środki przy wsparciu również państwa polskiego na kształcenie polskich piłkarzy po to również, żeby polska piłka była co najmniej tak znana i sławna na całym świecie jak Robert Lewandowski, który stąd wyszedł – mówił premier, nawiązując do wcześniejszej gry Lewandowskiego w pobliskim Lechu Poznań.

– Zawodowa piłka nożna to dzisiaj (...) rosnąca gałąź gospodarki całego kraju, a więc dla nas bardzo ważna – oświadczył premier.

Prezes firmy Amica Jacek Rutkowski podkreślał, że jego przedsiębiorstwo jest obecne dziś na 60 rynkach, a popyt na jego produkty jest głównie w Europie Zachodniej. – Wiemy, że jedyną drogą, żeby utrzymać się w tej bezwzględnej walce konkurencyjnej jest digitalizacja, robotyzacja – mówił.

Rutkowski poinformował, że Amica w ciągu najbliższych lat zamierza przeznaczyć 400 mln zł na robotyzację, w tym taśm produkcyjnych. Podkreślał, że ceni sobie współpracę z rządem.

– W Wielkopolsce cenimy sobie bardzo konkret i dziękujemy za te obszary, w który mogliśmy współpracować i jesteśmy otwarci na dalszą współpracę – mówił.
Przedsiębiorstwo Amica

Amica to polskie przedsiębiorstwo produkujące głównie sprzęt AGD, które zostało założone w 1945 r. we Wronkach, gdzie do dziś mieści się zakład produkcyjny tej spółki. Firma od 1997 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. W portfolio marek Grupy Amica znajdują się również zagraniczne marki: Gram, Hansa i CDA.

Amica była sponsorem I–ligowego klubu piłkarskiego Amica Wronki, a w 2006 roku po połączeniu klubów Amica i Lech Poznań stała się właścicielem Lecha. W 2008 Lecha Poznań przejęła spółka Invesco, w której 100 proc. udziałów posiada prezes firmy Amica Jacek Rutkowski.