zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki będzie rozmawiał z Johnsonem nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

11:41, 26.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Londynu na spotkanie z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem; głównym tematem będzie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, a także kwestie związane z cenami energii.


Podziel się:   Więcej

„Prowadzone przez reżim Łukaszenki działania hybrydowe spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów” – podkreślił w komunikacie Piotr Müller.

„Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski. Oprócz tematu wschodniej granicy UE, szefowie rządów poruszą także kwestie związane z cenami energii” – poinformował.

Przypomniał, że w połowie listopada premier Johnson, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, stwierdził: „W sprawie Białorusi i Rosji okazujemy solidarność naszym przyjaciołom w Polsce. Zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie Europy”.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest członkiem NATO od 1949 r., czyli od samego początku.

„Rząd premiera Johnsona zapewni wsparcie Polsce w imię solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i wieloletniej przyjaźni obu państw”– napisał Müller.

Jak zaznaczył, od czerwca tego roku na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej prowadzone są działania destabilizujące, o charakterze wojny hybrydowej.


Premier po spotkaniu z Merkel: Bronimy zewnętrznej granicy UE
„Reżim Łukaszenki wykorzystuje migrantów, próbując zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach działania te przybierają na sile, także przy zaangażowaniu w prowokacje białoruskich służb” – podkreślił Müller.Premier: Trzeba planować kolejne sankcje, w tym handlowe
Müller zwrócił uwagę, że działania podejmowane na granicy, to jeden z kilku elementów, który ma wpływ na obecną sytuację w Europie. Równie ważna – dodał – jest kwestia związana z energetyką.

„Duże koszty uprawnień do emisji tony CO2 i ceny gazu, dyktowane przez głównych dostawców, bezpośrednio wpływają na wysokie ceny energii, co przyczynia się do inflacji w wielu europejskich krajach” – przekazał Müller.Premier: Na posiedzeniu RE chcemy podnieść kwestię, jak postąpić wobec reżimu Łukaszenki
Müller dodał, że wizyta w Londynie to kolejne spotkanie ze światowymi liderami, które premier Mateusz Morawiecki odbywa w ostatnim czasie.

Przypomniał, że 10 listopada szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. W zeszłym tygodniu premier spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oraz premierami Litwy, Łotwy i Estonii.

Dodatkowo przeprowadził rozmowy telefoniczne z premierem Republiki Iraku oraz premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu.


Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Stosujemy zasadę nic o nas bez nas
W tym tygodniu - przypomniał rzecznik rządu - odbywały się kolejne spotkania, czyli rozmowa z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz premierami Czech, Słowacji i Węgier.


Morawiecki: Ryzyko agresji militarnej ze strony Rosji jest realne
„Wizyta w Zagrzebiu u premiera Republiki Chorwacji, w Paryżu u prezydenta Republiki Francuskiej, w Lublanie u premiera Republiki Słowenii i w Berlinie u kanclerz Angeli Merkel to następne odbyte spotkania, dotyczące sytuacji geopolitycznej w Europie” – wymienił Müller.


Morawiecki: Zjednoczeni możemy się przeciwstawić neoimperialnym zakusom Rosji
Jak podkreślił, wszystkie łączy wspólny mianownik – troska o bezpieczeństwo polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej i NATO oraz wyrazy solidarności i wsparcia.

„Polska może liczyć na wsparcie sojuszników i stanowczą reakcję, związaną z aktualną sytuacją na granicy” – napisał rzecznik rządu.


Morawiecki: Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych