zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Będziemy bronili tego, co tworzy polskie dziedzictwo

10:17, 03.08.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

„Solidarność” nie jest znakiem, który można od tak wziąć i zawiesić sobie na piersi, to dziedzictwo, które należy kontynuować; obóz liberalny, który ma w swoim składzie osoby jak Trzaskowski i Budka nie realizował solidarnościowych wartości – powiedział premier Mateusz Morawiecki tygodnikowi „Sieci”.


Podziel się:   Więcej

Premier, mówiąc o tzw. konwencji stambulskiej, podkreślił, że rozumie wątpliwości przeciwników tego dokumentu i uważa, że ich obawy nie są bezpodstawne.

„Nasz dylemat dotyczy tego, czy opuścić całkowicie stół, przy którym toczy się dyskusja, czy też wybrać wyjście mniej radykalne. Sięgnęliśmy więc po rozwiązanie, które umownie można nazwać +protokołem polskim+, czyli nie stosujemy ideologicznych interpretacji zapisów konwencji, a jednocześnie odsyłamy ją do Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział.

Zaznaczył, że to nie oznacza, że polski rząd pozwoli na obniżenie standardów dot. opieki nad pokrzywdzonymi.

Premier podkreślił, że reprezentuje obóz, który chce się opierać na tradycji, a jednocześnie dokonać skoku modernizacyjnego w Polsce”. „Nasi oponenci proponują gospodarczy minimalizm oraz rewolucję obyczajową. Dziś bardzo zależy im na wstrząsach ideologicznych i światopoglądowych. My jednoznacznie będziemy bronili tego, co tworzy polskie dziedzictwo” – oświadczył.


Wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej wpłynął do TK
Morawiecki został też zapytany o plany powołania przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ruchu o nazwie „Nowa Solidarność". „+Solidarność+ nie jest jakimś firmowym znakiem, który można od tak wziąć i zawiesić sobie na piersi, tylko dziedzictwo, które należy kontynuować” – podkreślił szef rządu.

„Obóz liberalny, który ma w swoim składzie wielu turboliberałów jak panowie Balcerowicz, Lewandowski, Trzaskowski i Budka to obóz, który nie realizował solidarnościowych wartości, tylko składał hołd zupełnie innym regułom gry, zwalczał ich programy solidarystyczne i wyprzedawał, a nie budowa polski kapitał".


Premier: Zdecydowałem o skierowaniu do TK wniosku ws. konwencji stambulskiej
„Chyba każdy przyzna, że ta nazwa +Nowa Solidarność wyjątkowo nie pasuje do formacji, która chce przywrócenia esbekom wysokich emerytur. Ludzie czują ten fałsz” – powiedział.

Dodał, że gdyby jego oponenci przeszli „szczerą metamorfozę” to zaprasza ich do, jak mówił, „naszego obozu Solidarności". „PiS jest dziś obozem wolności i solidarności; nikogo nie wykluczamy, jesteśmy otwarci” - oświadczył premier.


Terlecki o konwencji stambulskiej: Byłoby pożyteczne przygotować własną wersję

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych