zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Brak decyzji w sprawie Macedonii Płn. i Albanii to kryzys

16:47, 18.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Brak zgody UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, to kryzys w pojmowaniu europejskości – ocenił premier Mateusz Morawiecki w piątek po szczycie UE w Brukseli. Wyraził nadzieję, że UE uda się wyjść z obecnego impasu.


Podziel się:   Więcej

Ani w czwartek, ani w piątek na szczycie unijnym nie udało się osiągnąć jednomyślności w sprawie udzielenia zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, mimo że większość państw była za.

– To pokazuje słabość europejskości u niektórych państw, zwłaszcza Europy Zachodniej, bo kilka najbogatszych państw wstrzymuje te negocjacje, do których zresztą UE się zobowiązała – powiedział szef polskiego rządu.

Według nieoficjalnych informacji, jakie docierały do dziennikarzy w trakcie szczytu, Francja była jedynym krajem blokującym decyzję o otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno dla Albanii, jak i cieszącej się większym poparciem i lepiej ocenianej Macedonii Północnej. Dania i Holandia, które były zdecydowanie niechętne w przypadku Albanii, były gotowe zgodzić się na zielone światło dla Macedonii Północnej.

– Jesteśmy w martwym punkcie i możemy liczyć tylko na to, że w rozmowach kuluarowych i poprzez naszą dyplomację będziemy w stanie przyczynić się do tego, żeby przed szczytem Rady Europejskiej w Chorwacji w maju przyszłego roku, doszło do podjęcia odpowiedniej decyzji – podkreślił Morawiecki.


„Szansa na wysłanie pozytywnych impulsów”. Szczyt Bałkanów Zachodnich


Premier: Dobrobyt obywateli Europy zależy od wzrostu gospodarczego
„Ważne jest dalsze rozszerzanie Wspólnoty”

Jak ocenił, cała sytuacja pokazuje, że w UE trwa kryzys w „rozumieniu europejskości”. Dodał, że Polska podkreśla, jak ważne ze strategicznego punktu widzenia jest dalsze rozszerzanie Wspólnoty. – Polska, opowiadając się za bezpieczeństwem naszych zewnętrznych granic, mocno kładzie nacisk na geograficzne niejako dopełnienie Europy – powiedział szef rządu.

UE obiecywała, że po spełnieniu odpowiednich warunków droga do rozpoczęcia negocjacji dla krajów Bałkanów Zachodnich zostanie otwarta. Jak mówił w środę unijny komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn, brak decyzji UE wzmocniłby pozycje innych graczy w regionie, którzy mogą wypełnić „próżnię”. Na Bałkanach Zachodnich aktywne są Rosja, Chiny i Turcja.


Prezydent: Polska opowiada się za polityką solidarności i otwartości

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych