zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Cele klimatyczne realizujemy w tempie, w jakim możemy

21:29, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Cele ekologiczne i klimatyczne realizujemy w takim tempie, jak możemy, żeby one były w jak najlepszym interesie dla polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w 50. Światowym Forum Gospodarczego w Davos.


Podziel się:   Więcej

Pytany w TVP Info, jak zamierza realizować cele ekologiczne i klimatyczne, szef polskiego rządu zaapelował: „Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w jakimś ogonie, jeśli chodzi o różnego rodzaju działania ograniczające emisję".

Zwrócił uwagę, że według protokołu w Kioto (traktat międzynarodowy uzupełniający Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – przyp. PAP) byliśmy zobowiązani do zmniejszenia emisji o 6 proc, a według Morawieckiego zmniejszyliśmy ją o 30 proc., co – jak zaznaczył – wiązało się z gigantycznym wysiłkiem i wzrostem bezrobocia.

– Nie chcę powtarzać tego bezrobocia w Polsce, dlatego walczę o nasz przemysł, o nasze miejsca pracy – podkreślił. Premier przypomniał, że w grudniu ub.r., podczas Rady Europejskiej, polska delegacja pod jego przewodnictwem „wywalczyła” dla Polski derogacje, czyli – jak wyjaśnił – „osobną ścieżkę dojścia do neutralności klimatycznej. Dodał, że spotkało się to z ogromnym zrozumieniem, a także z uznaniem”.


– Niektórym „szczęki opadły”+, bo nie dowierzali, że z jednej strony możemy korzystać z tego funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej i być jego głównym beneficjentem – powiedział premier. Zaznaczył, że Polska otrzyma „największą pulę środków z tego funduszu na realizację różnego rodzaju działań energetycznych". Mówił też, że "da się wytłumaczyć naszym partnerom we Francji, w Niemczech, że jesteśmy bardziej od innych zależni od węgla”.

– Prowadzimy działania w takim tempie, jak możemy, żeby one były w jak najlepszym interesie dla polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki – podkreślił.


Premier: Wynegocjowaliśmy najlepszy dla Polski mechanizm realizacji polityki klimatycznej
Polskie programy

Pytany, co konkretnie robi rząd, żeby w Polsce poprawić jakość powietrza, Morawiecki zwrócił uwagę na „gigantyczne zaniedbania” poprzednich rządów, a mówiąc o obecnych działaniach wymienił m.in. program „Czyste powietrze”, który jest według niego „gigantycznym program termomodernizacji budynków”, dla kilka milionów budynków jedno- i wielorodzinnych.

Mówił też o programie „Mój prąd”. – W ciągu kilku lat na co najmniej 10 proc. polskich domów będą panele fotowoltaiczne, a więc oszczędności, a więc energetyka prosumencka – powiedział.

Szef rządu wskazał też na inwestycje „w farmy wiatraków”, żeby – jak zaznaczył – „produkować jak najwięcej czystej energii”.Paweł Mucha: Konkluzje unijnego szczytu to sukces Polski i premiera

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych