zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: chcemy, żeby nowe rozdanie w Brukseli służyło budowie silnej UE

17:00, 28.05.2019;   autor: kf;   źródło: PAP

– Chcemy, żeby obsada najwyższych stanowisk w Brukseli służyła budowie UE silnej, wolnej od protekcjonizmu, która wspiera wspólny rynek i zapewni dobry unijny budżet na kolejną perspektywę – powiedział we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu rozmawiał po południu z dziennikarzami przed wieczornym szczytem. Podkreślił, że podczas wyborów Prawo i Sprawiedliwość otrzymało ogromny mandat od wyborców. – Jest to ogromny sukces i duże zaufanie Polaków – ocenił. Dodał, że jego rząd nie chce tego zaufania zawieść.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jego gabinet chce zrobić wszystko, żeby wybory personalne na najwyższe stanowiska w Brukseli „służyły budowie Unii silnej, Unii, która jest wolna od protekcjonizmu, Unii, która wspiera wspólny rynek”, a także „Unii, która zapewni dobry budżet na kolejną perspektywę”. Jako kluczowe dla Polski wymienił również w tym kontekście kwestie energii, klimatu i szeroko rozumianej gospodarki.

– Dla nas jest to tematyka kluczowa. Dla nas to, kto będzie reprezentował jakie interesy, jest najważniejsze i dlatego podchodzimy do rozmowy o personaliach w sposób pakietowy. Oczywiście zalecany jest jak najbardziej podział geograficzny, regionalny, (...) ale jeszcze ważniejsze jest to, jakie konkretne odpowiedzi na tak sformułowane problemy, pytania, o których powiedziałem przed chwilką, będzie miał potencjalny kandydat – mówił premier. Zaznaczył, że dla Polski ważne jest również, aby obsada kluczowych stanowisk w UE została dokonana w oparciu o zasady konsensusu między poszczególnymi państwami członkowskimi.

Szefczovicz jest jednym z rozpatrywanych kandydatów na różne stanowiska
 
 
 
...
 
Według informacji węgierskiej agencji MTI, Grupa Wyszehradzka zgłosi Słowaka Marosza Szefczovicza jako kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. – Jest jednym z rozpatrywanych kandydatów na różne stanowiska w UE – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– W procesie wypracowywania kandydatur, dyskutowania tych kandydatur mogą jeszcze padać różne kandydatury, które dzisiaj w mniejszym stopniu lub gdzieś na marginesie naszych spotkań są dyskutowane – zastrzegł szef rządu.

– Podchodzimy do tego w sposób pakietowy, to znaczy jest pięć najważniejszych stanowisk, czyli przewodniczący KE, przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący PE, wysoki komisarz ds. zagranicznych i prezes EBC. Chcemy popatrzeć na wszystkie stanowiska łącznie i komisarz Szefczovicz jest jednym z rozpatrywanych kandydatów na różne stanowiska. Zawsze się zachowywał fair wobec Polski, zawsze starał się w tym trudnym portfolio dotyczącym energetyki zachowywać w porządku – powiedział premier.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych