zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Coraz więcej wskazuje, że za atakiem hakerskim stoją służby rosyjskie

16:36, 26.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Coraz więcej wskazuje na to, że za ujawnieniem maili mających pochodzić z prywatnej skrzynki szefa KPRM stoją służby ze wschodu – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, prawdopodobnie przez rosyjskich, hakerów zaatakowane zostały też rządy niemiecki, francuski i holenderski.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki na konferencji prasowej był pytany, czy wiadomo, kto stoi za ujawnianiem maili mającymi pochodzić z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

– Coraz więcej wskazuje na potwierdzenie naszej tezy, którą postawiliśmy – i pewne dowody już wtedy się pojawiły – że są to służby ze wschodu, zza naszej wschodniej granicy, naszego dużego sąsiada – powiedział premier.

– Myślę, że też nie będzie niczym nowym i że jest taką gorzką satysfakcją porównanie, że centralnie rząd niemiecki, rząd francuski, rząd holenderski zostały zaatakowane również. Prawdopodobnie, jak mówią mi reprezentanci tamtych rządów, z tego samego kierunku – że jest to aktywność hakerów rosyjskich, którzy działają zwykle nie na własną rękę – zaznaczył Morawiecki.
 
 
 
...
 
Zdaniem szefa rządu nie ma co „wpisywać się w scenariusz pisany na Kremlu” i dlatego warto, żeby polskie służby do końca wyjaśniły sprawę. Jak dodał, proces ten jest już zaawansowany.

Morawiecki zaznaczył, że „konsekwencje oczywiście muszą być wyciągnięte”. W jego przekonaniu „z tej lekcji sporo się nauczyliśmy zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa”.

Morawiecki zaznaczył, że kilka miesięcy temu zwrócił się o wzmocnienie wszystkich swoich zabezpieczeń i uwrażliwia na to innych. – Niestety z tymi różnymi łobuzami jest to rodzaj wyścigu w czasie. Czasami to ci hakerzy, bandyci cyfrowi, cyberprzestępcy są szybsi niż służby państwowe i służby państwowe nie zdążą w odpowiedni sposób wcześniej przestrzec przed takimi ryzykami – powiedział premier.


Premier: W żadnym przypadku z prywatnej skrzynki mailowej nie wyszła korespondencja o charakterze niejawnym

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
02-12-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych