zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: CPK za kilka lat może być sercem biznesowym Polski

17:19, 29.04.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, Twitter KPRM

– Głęboko wierzę, że Polska jest i może być takim wyraźnym centrum, sercem Europy pod wieloma względami, gospodarczym, transportowym, a Centralny Port Komunikacyjny może być za kilka lat sercem biznesowym, sercem komunikacyjnym Polski. Jest to znakomita lokalizacja, która jest do tego predystynowana pod wieloma względami – powiedział premier Mateusz Morawiecki na dworcu Łódź Fabryczna.


Podziel się:   Więcej

Dzisiaj prezentujemy główne założenia dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mogę przedstawić kilka podstawowych założeń strategicznych, które przyjęła dzisiejsza Rada Ministrów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, program kolejowy Polska na dobrych torach to 1600 km nowych linii kolejowych. – Dzięki tym inwestycjom Polska będzie miała wreszcie sieć kolejową, która będzie integrowała kraj. Wiele miast odciętych teraz od torów, uzyska dostęp do sieci kolejowej – dodał.

Premier zauważył, że zdaniem ekspertów w Polsce nie trzeba budować sieci Kolei Dużych Prędkości (350 km/h) – Wystarczy, że zadbamy o to, aby na najważniejszych trasach pociągi jeździły 250 km/h, a wtedy podróżowanie po Polsce będzie szybkie i sprawne.

Rząd przyjął przepisy dotyczące realizacji systemu komunikacyjnego CPK
 
 
 
...
 
Program Polska na dobrych torach „to wielka szansa rozwojowa Polski”

– To projekt epokowy, bo przezwycięża podziały sięgające czasów, kiedy Polska była pod rozbiorami. Przez wiele lat walczyliśmy ze spuścizną porozbiorową. Dzisiaj po kilku latach analiz przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że projekt dotyczy połączenia 120 miast Polski połączonych z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut. To oznacza doskonałe skomunikowanie całego kraju, gdyż Warszawa leży w centrum Polski – podkreślił.

Program Polska na dobrych torach to 150 nowoczesnych, szybkich i wygodnych pociągów. Nasi producenci taboru mają czas, by opracować projekt i wybudować takie pociągi – tabor, jaki w tej chwili produkujemy to pociągi dostosowane do jazdy z prędkością 160 km/h.

– To jest wielka szansa rozwojowa Polski, szansa nie tylko na przełamanie wielowiekowych zapóźnień, ale szansa na rozwój na miarę XXI wieku – powiedział premier. – To szybkie pociągi regionalne łączące stolice województw z miastami powiatowymi. Z nowej sieci kolejowej będą mogli korzystać wszyscy przewoźnicy. Będą mogli uruchamiać szybkie połączenia kolejowe między miastami w danym województwie – zaznaczył.
„CPK może być sercem komunikacyjnym i biznesowym Polski ”

Premier podkreślił, że „mówimy dzisiaj i wierzymy, że Polska jest i może być centrum i sercem europy, a CPK może być sercem komunikacyjnym i biznesowym Polski”.

Zaznaczył, że to realizacja programu to „mniej TIR-ów na drogach”. – Kolejowy ruch towarowy stanie się bardziej konkurencyjny niż transport drogowy. Skróci się dystans dzielący wiele miast, a przez to towary wożone koleją będą szybciej docierać do odbiorców – dodał

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że logicznie zbudowany układ spowoduje, że w 2023 będziemy mieli pociągi jeżdżące z prędkością 250 km/h. – To pierwsze bardzo konkretne rozwiązania i rezultaty. To zwiększenie perspektyw rozwojowych i gospodarczych Polski – powiedział.

Program Kolejowy Polska na dobrych torach to transgraniczne połączenia kolejowe. Polska leży na przecięciu ważnych europejskich szlaków handlowych, tak więc sieć kolejowa, która będzie budowana w ramach CPK, podniesie jeszcze bardziej naszą atrakcyjność komunikacyjną.
Program „to nowoczesne okno komunikacyjne na świat, nasz wielki hub komunikacyjny”

Premier powiedział, że program to także „nowoczesne okno komunikacyjne na świat, nasz wielki hub komunikacyjny”, który „pozwala tworzyć podwaliny pod właściwy rozwój w całym układzie gospodarczym, środkowoeuropejskim układzie państw”.

Według premiera kolej stanowi konkurencję w stosunku do transportu drogowego. – Realizacja programu kolejowego dla CPK spowoduje, że pociągi będą jeździły jeszcze szybciej, podczas gdy dopuszczalnej prędkości samochodów nie da się podnieść – mówił.

Zaznaczył, że program, to poprawa dostępności całego kraju, a nie tylko głównych aglomeracji. Budowa i linii kolejowych oznacza, że mieszkańcy wielu miast poniżej 100 tys. mieszkańców uzyskają dostęp do komunikacji kolejowej, której są pozbawieni

Na zakończenie Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do tej inwestycji. – Jest to wielkie nowe rozwiązanie logistyczne, które będzie magnesem gospodarczym XXI wieku i przyczyni się do zwielokrotnienia szans rozwojowych naszej Ojczyzny – zakończył.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych