zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: kwestia Polaków na Wyspach jest przez nas inaczej postrzegana, niż przez Wielką Brytanię

15:40, 21.12.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

– Bardzo wysoko cenimy polskich obywateli i obywateli innych krajów UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. Chcemy, aby mogli zostać i umożliwimy im to – powiedziała w czwartek w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślił, że kwestia Polaków na Wyspach jest przez niego inaczej postrzegana, niż przez premier May. – Tutaj się na pewno co nieco różnimy – dodał.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki uczestniczył w czwartek we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Przed rozpoczęciem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany, na co mogą liczyć Polacy wracający z Wielkiej Brytanii do Polski.

Jak podkreślił kwestia Polaków na Wyspach jest przez niego inaczej postrzegana, niż przez premier May. – Pani premier – w jakimś sensie głęboko za to dziękuję - powiedziała, że chciałaby, aby ten milion polskich obywateli został w Wielkiej Brytanii. Ja mogę powiedzieć, że ja bym chciałbym, żeby ten milion polskich obywateli wrócił do Polski – oświadczył szef rządu. – Tutaj się na pewno co nieco różnimy – dodał Morawiecki.

– Dążymy do tego, żeby w obszarze Brexitu Wielka Brytania miała jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w okres przejściowy i utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki ocenił, że czwartkowe polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne. – Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską – mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, ale nie Europę, i będzie chciała mieć z Europą jak najbardziej rozbudowane relacje w zakresie polityki obronnej, gospodarczej, finansowej, a także na polu współpracy w zakresie edukacji i spraw wewnętrznych.

– W obszarze samego Brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE – powiedział.

Jak dodał, fakt, że Wielka Brytania dalej zostaje częścią Europy, jest dla Polski „fundamentalnie ważny”, a Brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach.


Pierwsze polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego

 
 
 
...
 
Morawiecki: możliwe utrzymanie podmiotowości przy dalszym jednoczeniu UE

– Jestem przekonany, że utrzymanie podmiotowości jest możliwe przy dalszym jednoczeniu Unii Europejskiej, już bez Wielkiej Brytanii, ale w bardzo ścisłej z nią współpracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polski premier podkreślił, że współpraca z Wielką Brytanią jest dla naszego kraju „niezwykle ważna”, pomimo że „wkrótce będzie oparta o inne zasady, reguły i regulacje niż były do tej pory, ze względu na Brexit”.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest współpraca na polu polityki obronnej, spraw wewnętrznych, na polu gospodarczym, finansowym i współpraca we wszystkich dziedzinach, które powinny łączyć nasze państwa i narody, aby Europie zapewniać wyższe bezpieczeństwo – zaznaczył.

Jak powiedział Morawiecki jego dyskusja z szefową brytyjskiego rządu dotyczyła m.in. Polaków w Wlk. Brytanii. – Dbałość o polskich obywateli, którzy zdecydowali się czasowo lub bardziej na stałe wyjechać do Wlk. Brytanii jest naszym obowiązkiem – podkreślił Morawiecki.

– Wymienialiśmy się nie tylko poglądami, ale jesteśmy bardzo blisko wypracowania kompromisu, co do którego wielokrotnie rozmawialiśmy z negocjatorami po stronie brytyjskiej i oczywiście również polegaliśmy na zespole negocjacyjnym Michela Barniera (główny unijny negocjator ws. Brexitu – red.). Bardzo dziękujemy, że udało się tu wspólnie wypracować jak najbardziej akceptowalny kompromis – mówił polski premier.

Dodał, że – jako kolejny temat rozmowy – wspomniał też premier May „o wadze relacji w zakresie współpracy na polu energetycznym”. – Tutaj trzeci pakiet energetyczny, czyli dyrektywa gazowa, która dziś jest omawiana, była przeze mnie wspomniana jako jeden z bardzo ważnych aspektów, w których staramy się wypracować w odpowiedni sposób kształt legislacyjny tak, aby jak największa spójność i solidarność energetyczna przyświecała końcowym zapisom tych regulacji – mówił Morawiecki.

Morawiecki o relacjach między Wielką Brytanią i UE ws. wolnego handlu

– Życzyłbym sobie, żeby relacje między Wielką Brytanią i UE w sprawie wolnego handlu zostały utrzymane na jak najbardziej uspójnionym poziomie – powiedziała premier Mateusz Morawiecki.

Na wspólnej konferencji prasowej z May Morawiecki pytany był m.in. czy wspiera żądanie Wielkiej Brytanii w celu utworzenia specjalnego porozumienia w sprawie wolnego handlu z UE.

– Ja życzyłbym sobie tego, żeby te relacje pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską zostały utrzymane na jak najbardziej uspójnionym poziomie – pokreślił szef polskiego rządu.

Według niego należy utrzymać jak najdalej idącą pewność gospodarowania i handlu zarówno dla polskich jak i brytyjskich przedsiębiorców.

Morawiecki był też pytany, czy stawi czoła Niemcom i Francji, jeśli będą sprzeciwiać się takiej umowie między UE, a Wielką Brytanią. – Mam głęboką nadzieję i przekonanie, że również i nasi partnerzy francuscy i niemieccy dążą do wypracowania jak najbardziej konstruktywnego rozwiązania w kontekście nowej niełatwej sytuacji w jakiej jesteśmy w związku z Brexitem – podkreślił.

May: chcemy, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii tam pozostali

– Polacy mieszkający Wielkiej Brytanii stanowią bardzo istotny element społeczeństwa; chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali – podkreśliła premier Wielkiej Brytanii Theresa May na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. – Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii – powiedziała May.

– Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory – dodała szefowa brytyjskiego rządu.

May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić „wspólnych wartości i interesów”.

– Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE – dodała brytyjska premier.

Oceniła również czwartkowe rozmowy w Warszawie jako bardzo owocne.


Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO
May: jesteśmy zdeterminowani współpracować jeszcze bliżej z Polską

– Jesteśmy zdeterminowani, by rozwijać współpracę, jeszcze bliżej ze sobą współpracować, by Polska i Wlk. Brytania były trwałymi partnerami w Europie – powiedziała Theresa May. Zapowiedziała m.in. współpracę w walce z „dezinformacją ze strony Rosji”.

– Zamierzamy jeszcze bliżej ze sobą współpracować tak, aby zapewnić dobrostan naszych narodów w najbliższych latach (...). Jesteśmy zdeterminowani, aby naszą współpracę rozwijać, wzbogacać i aby Polska i Wielka Brytania były trwałymi partnerami w Europie – oświadczyła szefowa brytyjskiego rządu na konferencji prasowej po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Jak dodała, w czwartek podpisano traktat pomiędzy Polska a Wielką Brytanią, który określa ramy współpracy w dziedzinie obronności, wymiany informacji, technologii, wspólne ćwiczenia i inwestycje. To, jak – zaznaczyła – drugi tego typu traktat, jaki Wielka Brytania podpisała z państwem europejskim – co, podkreśliła May, stanowi doskonały dowód na to, jak bliskie są bilateralne relacje miedzy naszymi krajami.

Poinformowała, że podczas spotkania w Warszawie uzgodniono współpracę w zakresie „walki z dezinformacją ze strony Rosji, jeśli chodzi o nasz region”. – Zamierzamy wdrażać wspólne projekty. Niepokoją nas wysiłki Kremla, jeśli chodzi o uczynienie broni z informacji. Będziemy działać na rzecz tego, aby te wysiłki nie zakończyły się sukcesem – powiedziała May.

Zaznaczyła, że do Centrum Cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii zostali zaproszeni eksperci z Polski. Zapowiedziała też współpracę „ramię w ramię” w zakresie polityki zagranicznej, w tym w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, której niestałym członkiem Polska będzie od stycznia przez dwa lata.


PE: zgoda na przejście do drugiej fazy rozmów ws. Brexitu
„Wysoko cenimy polskich obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii“

– Bardzo wysoko cenimy polskich obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i przyczyniają się do rozwoju naszego kraju; chcemy, aby mogli zostać i umożliwimy im to – zapewniła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

May pytana o status Polaków po Brexicie zaznaczyła, że ta kwestia jest jednym z priorytetów negocjacyjnych, w którym osiągnięto porozumienie.

Zapowiedziała, że w Wielkiej Brytanii będzie można ubiegać się o prawo pobytu – status osoby stale zamieszkującej w tym kraju. – Ten proces będzie bardzo uproszczony – podkreśliła May. – Będzie to zależało m.in. od czasu spędzonego w Wielkiej Brytanii, będzie również odpowiednia ilość czasu przewidziana na składanie wniosków o taki status – poinformowała brytyjska premier.

– My bardzo wysoko cenimy polskich obywateli i obywateli innych krajów UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. Chcemy, aby mogli zostać i umożliwimy im to – zaznaczyła szefowa rządu.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany, na co mogą liczyć Polacy wracający z Wielkiej Brytanii do Polski.

Jak podkreślił kwestia Polaków na Wyspach jest przez niego inaczej postrzegana, niż przez premier May. – Pani premier – w jakimś sensie głęboko za to dziękuję - powiedziała, że chciałaby, aby ten milion polskich obywateli został w Wielkiej Brytanii. Ja mogę powiedzieć, że ja bym chciałbym, żeby ten milion polskich obywateli wrócił do Polski – oświadczył szef rządu. – utaj się na pewno co nieco różnimy – dodał Morawiecki.

Jak zauważył, polski rząd obniżył podatek dla małych i średnich firm z 19 do 15 proc., czyli – jak wskazywał – dla wielu z tych, którzy działają na rynku brytyjskim. – Dla firm, które rozpoczynają działalność, stworzyliśmy 2,5-roczny okres rozbiegowy, gdzie przez pół roku w ogóle nie trzeba będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne, a przez kolejne dwa lata będzie ona zasadniczo obniżona – oświadczył. – Również dla działalności tzw. nierejestrowej będą zupełnie nowe możliwości w przyszłym roku – dodał premier.

– Nasz program, konstytucja dla biznesu, czyli prawo przedsiębiorców, pakiet stu zmian, zmniejszających obciążenie biurokratyczne ma zachęcać również naszych przedsiębiorczych rodaków z Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski – mówił Morawiecki. Premier wskazywał też, że koszty życia w Warszawie są dwa, a nawet trzy razy niższe, niż w Wielkiej Brytanii.


Opublikowano polskojęzyczną wersję listu premier May do obywateli UE