zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki dla portugalskiego portalu: instytucje UE muszą służyć państwom członkowskim, nie odwrotnie

17:19, 12.08.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Instytucje Unii Europejskiej muszą służyć państwom członkowskim, a nie odwrotnie – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek na portugalskim portalu Observador. Podkreślił w nim też konieczność utrzymania przez państwa UE solidarnej postawy z broniącą się przed rosyjską inwazją Ukrainą.


Podziel się:   Więcej

W artykule zatytułowanym „Europa: wyzwania historyczne i fałszywe drogowskazy” szef polskiego rządu ocenił, że w ostatnich latach instytucje UE korzystają z nadmiernej władzy, a polityczna praktyka „pokazuje, że liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji”.

Zauważył, że obecnie zagrożenie dla Europy stanowi zarówno rosyjski imperializm, jak i groźba imperializmu wewnątrz UE. Wezwał do głębokiej reformy Unii Europejskiej, o której kierunkach i priorytetach działania muszą – jego zdaniem – decydować państwa członkowskie, a nie unijne instytucje.

To instytucje unijne są stworzone dla państw, a nie państwa dla instytucji – zaznaczył Morawiecki, przestrzegając też przed dyktatem największych krajów UE.

Szef polskiego rządu ostrzegł przed pomysłem zlikwidowania zasady jednomyślności w UE i wskazał na szereg błędnych, jak podkreślił, decyzji podejmowanych w ostatnich latach przez Niemcy, m.in. w relacjach UE z Rosją czy polityki energetycznej uniezależniającej Europę od rosyjskich paliw.

Zasadę jednomyślności Morawiecki nazwał „bezpiecznikiem, który chroni UE przed tyranią większości”. Jak dodał, gwarantuje ona, że każdy głos „zostanie wysłuchany, a przyjęte rozwiązanie spełni minimum oczekiwań każdego z państw członkowskich”.


Gawkowski: Albo dostaniemy pieniądze z KPO, albo czeka nas gospodarcza śmierć

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
02-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych