zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki do samorządowców: Zachęcam do inwestycji publicznych

17:59, 02.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Do inwestowania zachęcał samorządy premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w Podlaskiem przekazuje ich przedstawicielom promesy na dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Premier mówił w Sokółce (Podlaskie), że inwestycje publiczne powinny być reakcją samorządów na kryzys wywołany koronawirusem.


Podziel się:   Więcej

– Dziękuję państwu, że podejmujecie tę sztafetę, tę pałeczkę inwestycji publicznych. Że tego typu ruch pomoże nam szybciej wyjść z tego kryzysu. Musimy teraz przełamać ten strach przed inwestowaniem i tu jest wielka rola dla samorządów, dla gmin, powiatów, państwa polskiego i dla Unii Europejskiej – podkreślał premier w Sokółce, gdzie promesy na dofinansowanie odebrali samorządowcy z powiatu sokólskiego.

Morawiecki dodał, że UE „rozpędza się trochę powoli, ale idziemy w dobrym kierunku”. Zapewniał, że będą "wielkie środki" unijne na inwestycje, choć – jak ocenił – pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

– Negocjacje jeszcze trwają, ale te wielkie pieniądze na pewno będą – podkreślił. Oceniając zachowanie państwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią uznał, że „zadziałało błyskawicznie”. Wskazał na takie mechanizmy, jak tzw. Tarcza Finansowa. Powołując się na dane Eurostatu podał, że Polska ma drugi od końca poziom bezrobocia w UE. – To jest miara sukcesu – zauważył szef rządu.

Dziękował samorządowcom, którzy„"wiedzą, że teraz jest ten czas na inwestowanie”. – W drogi, modernizację szpitali, szkół, oświetlenia, we wkład własny. To jest teraz potrzebne i wtedy znowu, za 2-3 miesiące zadziwimy świat, zadziwimy Europę, że tak szybko potrafimy wychodzić z tego kryzysu – podkreślił.

 
 
 
...
 
Wcześniej również w Zambrowie dziękował samorządom za realizację różnych inwestycji. – Bo właśnie nowych inwestycji potrzebujemy, żeby wyjść z kryzysu szybko. I cieszę się też, że najważniejsze instytucje międzynarodowe, które nas otaczają, potwierdzają, że nasz model wyjścia z kryzysu jest właściwy, jest najlepszy może w Europie nawet – mówił tam premier.

Nawiązując do swojej niedawnej wizyty w zambrowskiej firmie Monolit i kampanii przed wyborami prezydenckimi Morawiecki zaznaczył, że udało się w Polsce obronić miejsca pracy w dobie pandemii, bo "jak monolit" byli prezydent, Sejm i rząd.

W Supraślu promesy odebrali samorządowcy z powiatu białostockiego. Morawiecki mówił tam o dobrej sytuacji budżetu państwa, która – jak powiedział – „pozwala wyasygnować kwoty na inwestycje” samorządowe.

– Proszę o przyjęcie tych środków z pożytkiem dla mieszkańców, dla waszych gmin i powiatów. Niech one będą zainwestowane, wtedy jeszcze szybciej będziemy potrafili wyjść z tych tarapatów, w które wpadła gospodarka całego świata – powiedział.

Do wieczora premier odwiedzi też w Podlaskiem jeszcze m.in. Grajewo, Augustów i Suwałki.

Łącznie powiaty i gminy w województwie podlaskim, z Funduszu Inwestycji Lokalnych mają dostać kwotę ok. 230 mln zł. Ponad 43 mln zł z tej kwoty ma trafić do powiatów, ponad 183 mln zł do gmin – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku na podstawie danych MSWiA.


Morawiecki: przez kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą, może troszeczkę umoczoną

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych