zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: elektromobilność pozostaje priorytetem

09:36, 21.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Elektromobilność pozostaje priorytetem, Polska jest liderem w wielu jej obszarach – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas forum poświęconego elektromobilności. Zdaniem ministra klimatu Michała Kurtyki, dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze; to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach.


Podziel się:   Więcej

Rozpoczęliśmy przygodę z elektromobilnością w 2016 r.” i od tego czasu rząd wspierał rozwój rynku – mówił szef rządu. Wymienił m.in. zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która – w ocenie Morawieckiego – „jest ustawą pionierską”.

Premier powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny daje silne podstawy do rozwoju elektromobilności. Wskazał m.in., że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE.

– Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego – dodał. – Przez ostatnie trzy lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce – przekonywał Morawiecki.

Globalne Forum Elektromobilności w Warszawie
 
 
 
...
 
Kurtyka: elektromobilność szansą na dynamiczny rozwój gospodarczy

– Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury - powiedział Kurtyka podczas forum.

Jak mówił, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o produkcję e-busów; w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze - dodał.

Jego zdaniem rozwijamy też z sukcesem sektor magazynowania energii; 40 proc. baterii w UE pochodzi z Polski. – Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju – oświadczył minister. Zwrócił uwagę, że największą na świecie ładowarkę pantografową o mocy 540 kW zbudowano w Polsce.

Kurtyka powiedział, że dzięki elektromobilności budujemy mosty między państwami, zyskujemy szansę wymiany doświadczeń między krajami geograficznie odległymi.

– W przygotowaniu Forum brało udział 44 państwa, co reprezentuje połowę ludzkości - wskazał.

Duda: elektromobilność to skuteczna metoda walki ze smogiem

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych