zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Górnictwo kluczową częścią gospodarki

14:58, 01.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą jej kluczową częścią w przyszłości – zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowych obchodów barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.


Podziel się:   Więcej

W swoim wystąpieniu szef rządu nawiązał do postaci patronki górników – św. Barbary, która – jak przypomniał – była także patronką polskiego Państwa Podziemnego oraz opozycji demokratycznej po stanie wojennym.

– Św. Barbara prowadzi nas przez te trudne górnicze losy, przez ten bardzo niełatwy czas, ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości – jestem o tym przekonany – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Dziękuję za wasz trud, za wasz wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski. Polski, w której kolory (górnicze - PAP) czarny i zielony symbolizują ten trud, tę naszą niełatwą rzeczywistość, ale też tę nadzieję, uosobioną w zielonym kolorze lasów, natury, przyszłości – dodał premier.

 
 
 
...
 
„Bez udziału górników nie byłoby transformacji gospodarczej”

– Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że możemy z dumą patrzeć w przyszłość woj. śląskiego i całego stanu górniczego – podkreślił szef rządu. Ocenił, że bez udziału górników nie byłoby polskiej transformacji gospodarczej.

– Nie byłoby tej transformacji gospodarczej, w jakiej jesteśmy dzisiaj, bez was, Zagłębiacy, górnicy, Ślązacy ze wszystkich części woj. Śląskiego – podkreślił.

„Nie powstałaby Polska bez trudu górniczego”

Premier przypomniał wkład górników w tworzenie niepodległej Polski. – Nie powstałaby Polska bez trudu górniczego, bez tego, co działo się u zarania naszej niepodległości, bez wielkich bohaterów powstań śląskich i bez lat późniejszych – powiedział, oceniając, iż w czasach II RP górnictwo „było absolutnym fundamentem gospodarki państwa – podnosiło gospodarkę do poziomu suwerennego, coraz bardziej zasobnego”, a po II wojnie światowej, w czasach PRL „także było wielkim i niezwykle ważnym osiągnięciem polskiego narodu”.

Morawiecki podkreślił poświęcenie, z jakim łączy się górnicza praca. – To poświęcenie nie jest tylko poświęceniem dla siebie samego, dla swojego zakładu pracy, to jest poświęcenie, które górnicy przez wiele ponad sto lat dawali Polsce – powiedział. Szef rządu z podziwem mówił o górniczym harcie ducha i sile woli, wspominając postaci Alojzego Piontka i Zbigniewa Nowaka, którzy po zawałach przetrwali kilka dni pod ziemią, w oczekiwaniu na pomoc.

Premier uczestniczył w piątek w Katowicach w akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla. Kopalnie Grupy wydobywają rocznie ok. 30 mln ton tego surowca; po restrukturyzacji firma notuje zyski. W tym roku przeznacza na inwestycje ponad 2,5 mld zł.