zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki i Merkel odwiedzili Auschwitz. Oddali hołd ofiarom

13:20, 06.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP,. IAR

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzili w piątek były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, wzięli udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w tym byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady.


Podziel się:   Więcej

Kilka dni temu niemiecki rząd federalny ogłosił zamiar przeznaczenia 60 mln euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Operuje ona Funduszem Wieczystym służącym ochronie materialnych śladów ludobójstwa i terroru w byłym niemieckim obozie.

Polski premier i niemiecka kanclerz weszli na teren Auschwitz I przez bramę „Arbeit macht frei”. Później przywódcy oddali hołd ofiarom, składając kwiaty przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11.

Następnie Mateusz Morawiecki i Angela Merkel zabrali głos w historycznym budynku Sauny, gdzie ewidencjonowano nowych więźniów, na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Po południu polski premier i kanclerz Niemiec zapalili znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.Merkel i Morawiecki odwiedzą Auschwitz. Oddadzą hołd ofiarom
 
 
 
...
 
header("X-php: 103");


Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana
„To bardzo ważna wizyta”

Na znaczenie wizyty Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie, gdzie zginęło ponad milion osób, zwraca uwagę wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk.

– Jest to dla nas bardzo ważna wizyta, jak wizyta każdej głowy państwa w tym miejscu. Jest to wizyta przywódcy jednego z największych państw europejskich, szczególnie odpowiedzialnego za to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej – powiedział Andrzej Kacorzyk.

Jak dodał, kilkugodzinny pobyt kanclerz Niemiec w Auschwitz będzie bardzo długi jak na wizytę oficjalną zagranicznego gościa.

Do tej pory dwóch urzędujących kanclerzy odwiedziło niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Byli to w 1977 r. Helmut Schmidt oraz dwukrotnie w 1989 i 1995 r. Helmut Kohl.

Angela Merkel, jako kanclerz była obecna w dwóch niemieckich obozach zagłady. W 2009 r. wspólnie z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie oraz w 2013 w KL Dachau.


Kuchciński: Auschwitz jest symbolem bestialstwa, zdeptania wartości bliskich człowiekowi
Miejsce zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. to miejsce pamięci zostało wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,15 mln osób, w tym ok. 405 tys. Polaków i 76 tys. Niemców.


Premier: mord w Auschwitz na zawsze pozostawił piętno na losach świata

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych