zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: innowacyjność musi być wspierana przez państwo

11:12, 28.03.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

– Sukces gospodarczy, szczególnie innowacyjnych światowych gospodarek wynikał ze wsparcia państwa; potrzebujemy więc umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa – podkreślił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier minister rozwoju i finansów, otwierając w Warszawie Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit”, zwrócił uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej były pionierami innowacyjności.

Jak mówił, Polska, Czechy, Węgry i Słowacja wydały znakomitych naukowców m.in., którzy tworzyli przełomowe wynalazki i prototypy. Dodał, że „kamieniami milowymi”, które zdefiniowały rozwój gospodarczy państw V4 w ostatnich blisko trzech dekadach były: wolność oraz przystąpienie do NATO i UE.

Kolejny kamień milowy to – zdaniem wicepremiera – czwarta rewolucja przemysłowa, cyfrowa, która daje państwom naszego regionu szansę bycia w „samym jądrze rozwoju gospodarczego świata”.

Podkreślił jednak, że aby tak się stało, „potrzebujemy tego, czego do tej pory nam ewidentnie brakowało, potrzebujemy umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa”.

– Przecież to można włożyć między bajki, że kraje, które dzisiaj odniosły znakomity sukces, zwłaszcza w innowacyjności jak Korea, Japonia, Niemcy, czy Francja, że rozwijały się na zasadzie neoliberalnego spontanicznego wzrostu gospodarczego. Wiemy doskonale, że były wspierane cały czas, ogromnym wysiłkiem państwa, wysiłkiem regulacyjnym, wysiłkiem legislacyjnym, kapitałowym, finansowym – zaznaczył wicepremier.


„Jedność V4 pozostaje niezachwiana”. Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej 
 
 
...
 


„Nie zgadzamy się na podziały w Unii”. Grupa V4 podpisała deklarację ws. reformy UE

„Kraje V4 to 65 mln ludzi”

– Kraje V4 to 65 mln ludzi i PKB porównywalne wkrótce z francuskim, brytyjskim. Tylko umiejętna współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej, ich przedsiębiorców może stworzyć rynek, który będzie wielką siłą – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

– To, czego nam brakuje, to brakuje nam również skali. Tymczasem nasze cztery kraje (...) to 65 mln ludzi i PKB niedługo, które osiągnie 2 biliony dolarów, czyli właściwie wyższe od włoskiego, porównywalne wkrótce z francuskim, porównywalne z brytyjskim. I ta skala, którą stworzyliśmy, ta możliwość przebicia się przez, do tej pory nieosiągalne, bariery wzrostu gospodarczego będzie możliwa tylko w umiejętnej współpracy pomiędzy naszymi państwami, a naszymi firmami, przedsiębiorcami – podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, przykłada ogromną wagę do Deklaracji Warszawskiej, która ma być podpisana podczas Kongresu we wtorek po południu. Deklaracja zakłada m.in. pomoc dla innowacyjnych firm, start-upów, wspieranie konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. – Możemy stworzyć pewien rynek. Stworzyć wielkość, której brakowało – wskazał Morawiecki.

W ocenie Morawieckiego, jako osobne państwa „jesteśmy dość słabi – można powiedzieć”. – Ale, jak scalimy nasze siły tu w Europie Środkowej, to mamy szansę na coś wielkiego – powtórzył wicepremier.

– Wierzymy w to, że możemy odnieść niebywały sukces. I ten sukces jest w zasięgu ręki. Musimy pamiętać, że dotychczasowe sukcesy, te największe sukcesy, które obserwujemy i podziwiamy wokół nas, na dobrą sprawę były możliwe dzięki wsparciu państwa – powiedział Morawiecki. Jak dodał, „państwo jest poważne wtedy, kiedy pełni kilka funkcji”. Wśród nich jest m.in. centralny, sprawny aparat regulacyjny, aparat podatkowy.

– Potrzebujemy wejść na wyżyny sprawności administracyjnej państwa, które będzie w pełni skorelowane z działaniami innowacyjnymi naszych firm – zaznaczył wicepremier.

„Musimy postawić na innowacje”

– Aby wyrwać się z pułapki średniego rozwoju, musimy postawić na innowacje – powiedział Mateusz Morawiecki. Wicepremier wskazał, że „dzisiaj, od 27 lat, mamy szansę na prawdziwą zmianę systemu”.

Morawiecki przypomniał, że w Europie występowały do tej pory dwa systemy gospodarcze: „typ koreańsko-niemiecko-francuski nazywany modelem skoordynowanym i typ bardziej anglosaski nazywany typem liberalnym”. Teraz – jak dodał – w Europie Środkowej wytworzył się nowy tryb gospodarczy. – To gospodarka typu zależnego – powiedział wicepremier.

– Trzeba będzie się zastanowić, jak przemyśleć cały nasz model życia gospodarczego, po to, ażebyśmy stworzyli społeczeństwo akceptowalne, społeczeństwo solidarne, społeczeństwo, które da takim twórczym, przedsiębiorczym ludziom jak wy, myśleć, rozwijać się, tworzyć, tworzyć nowe dzieła gospodarcze, nowe dzieła społeczne, a jednocześnie da godne życie dziesiątkom milionów, setkom milionów, miliardom ludzi na całym świecie – powiedział.

Zdaniem Morawieckiego to będzie wielkie wyzwanie, które rząd premier Beaty Szydło stara się już teraz podjąć.

Morawiecki powiedział, że aby zatrzymać przedsiębiorców w Polsce, nasz kraj buduje kapitał dla rozwoju firm. – Chcemy stworzyć perspektywę do działania przynajmniej tutaj, na obszarze Europy Środkowej, rynku, który razem z Rumunią, Bułgarią, kilkoma innymi krajami, to ponad 100 milionów ludzi. To jest ważne, żeby tu testować wasze rozwiązania, zwiększyć dostęp do bazy klientów – mówił do uczestników kongresu.

Kongres z udziałem szefów rządów V4

W Kongresie biorą udział start-upy, czyli młode technologiczne firmy z Grupy Wyszehradzkiej, organizacje pozarządowe, politycy, ekonomiści i przedstawiciele wielkich koncernów.

Szefowie rządów Polski - Beata Szydło, Węgier - Viktor Orbana, Czech – Bohuslav Sobotka i Słowacji – Robert Fico wezmą po południu udział w części Kongresu poświęconej polityce regionalnej V4, czyli w debacie „Współpraca w regionie na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki”.

Około godz. 15.10 przewidziano tam wystąpienie premier Beaty Szydło.

Na zakończenie wizyty planowane jest złożenie podpisów przez premierów krajów V4 pod Deklaracją Warszawską o Innowacyjności.

Deklaracja zakłada pomoc dla innowacyjnych firm, start-upów, wspieranie konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Warszawie
Deklaracja Warszawska

Jak czytamy w Deklaracji Warszawskiej, sygnatariusze tego dokumentu, czyli premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej zobowiązują się m.in. do promowania na arenie międzynarodowej regionu Wyszehradzkiego jako centrum badań i innowacji, współpracując w obszarach, w których można wyróżnić wspólne interesy. Zobowiązują się również do zacieśniania współpracy dot. badań, technologii, innowacji i cyfryzacji, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych.

W dokumencie czytamy również o potrzebie dzielenia się doświadczeniami w zakresu „najlepszych praktyk i wiedzy fachowej” w celu tworzenia skutecznych modeli innowacyjnych i biznesowych. W Deklaracji położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G).

W Deklaracji podkreślono wagę start-upów, mają one otrzymać pomoc w transformacji – m.in. wsparcie kapitałowe – by mogły przekształcać się w działające z sukcesem firmy. Zobowiązano się też „do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej”.

Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Zwrócono też uwagę na potrzebę koordynacji w ramach V4 działań, które wspierają konkurencyjność, innowacyjność oraz transformację cyfrową krajów regionu. Ma to pomóc także w koordynacji działań z zakresu badań i rozwoju na szczeblu UE. Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązują się też do regularnych spotkań, które mają „zapewnić postęp w tym obszarze”.

Głównym organizatorem Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej „Central Eastern Europe Innovators Summit” jest Polski Fundusz Rozwoju.

Na Kongres są zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, startupów i organizacji pozarządowych.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
07-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych