zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Morawiecki: Mój ojciec do ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepszą Polskę

07:33, 17.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mój ojciec do ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepszą Polskę; miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odbierając nagrodę imienia św. Grzegorza I Wielkiego, przyznaną jego ojcu, śp. Kornelowi Morawieckiemu.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbywa się Gala Człowieka Roku „Gazety Polskiej”.
,br/> W jej trakcie przyznawane są nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku „Gazety Polskiej”, nagroda Klubów „Gazety Polskiej” oraz nagroda miesięcznika „Nowe Państwo”, czyli nagroda im. Św. Grzegorza I Wielkiego. Tą ostatnią nagrodzono śp. Kornela Morawieckiegooraz ocalałego z Holokaustu Edwarda Mosberga.

– To wielki zaszczyt i ogromna radość móc tutaj odbierać tę nagrodę dla mojego ojca. Ojciec do ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepsza Polskę, chciał być senatorem RP po to, żeby zmieniać Polskę. Chciał pracować nad syntezą między Polską wolną, niepodległą, a jak najbardziej sprawiedliwym ładem Rzeczypospolitej. Syntezą techniki, kultury, kultury wyższej, syntezą teorii i praktyki – mówił premier Morawiecki, odbierając nagrodę przyznaną ojcu.

– Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie. Jednocześnie wierzył w to, że stać nas na więcej – dodał. Wyraził jednocześnie przekonanie, że „ojciec cieszy się z tego, jak rozwija się sytuacja”. – Ale wie też, jak jeszcze wiele jestdo zrobienia – zaznaczył.


Morawiecki: Stosunek Ojca do ludzi jest kluczem do zrozumienia jego wyborówPremier o ostatnich słowach ojca. „Żeby wypracować zgodę narodową”Premier wziął udział w prapremierowym pokazie filmu o swoim ojcu
„Nie wahał się mówić „nie ”

Szef rządu zwrócił uwagę, że czasami mamy marzenia, których realizacji się boimy. – Ojciec miał ogromne marzenia, rzeczywiście takie wybiegające w przyszłość, w dal i nie bał się ich nigdy realizować niezależnie od tego czy to była PRL czy III RP – mówił premier.


Jak dodał, postawa Kornela Morawieckiego była „rozciągnięta” pomiędzy ofiarnością i odwagą.

– Trzeba było powiedzieć „nie”, to mówił „nie” w czasie, kiedy było to trudne, kiedy oznaczało to złamanie pewnej ścieżki życiowej, kariery zawodowej, naukowej. Nie wahał się mówić „nie” – wskazał premier.


Order Orła Białego dla marszałka seniora Kornela MorawieckiegoKornel Morawiecki wyróżniony za odwagę i poświęcenie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
29-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych